Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Живот

Интервју со Бајрамали Саити тим менаџер на КК Гостивар

„Ни претстои макотрпна работа за да ги постигнеме целите“ Традиционално пред почеток на секоја кошаркарска полусезона Gostivarpress.mk разговара со претставници на гостиварскиот клуб. На местото тим менаџер е нешто помалку од 15 дена. Но доволно за овој период да се ...

Прочитај повеќе »

Разговор со д-р Берун Мустафа, специјалист по хигиена – Центар за јавно здравје Гостивар

„Загадениот воздух е ризик за сите органи во човековиот организам“   Од неодамна во Гостивар започна мерење на квалитетот на воздухот, нивото на штетни честички и загаденоста. Иако од Министерството за животна средина рекоа дека ова се пробни мерења, кај ...

Прочитај повеќе »

Разговор со д-р Ферит Муча, педијатар во општата болница во Гостивар

Сезона на алергии на полен – секое четврто дете е алергично Пролетта е време кога алергиите интензивно напаѓаат. Педијатрите бележат зголемување на бројот на деца кои страдаат од алергии на полен. Во гостиварската болница  периодов секојдневно се обраќаат родители за ...

Прочитај повеќе »

И гостиварци ги бодрат македонските ракометари во Хрватска

Македонската репрезентација настапува на мометално најголемиот ракометен настан на светот Европското ракометно првенство во Хрватска. Во Загреб се наоѓаат илјадници македонски навивачи кои ја бодрат нашата репрезентација, а во “Фалангата” има и голем број на наши сограѓани од Гостивар. Некои ...

Прочитај повеќе »

Ивица Срезоски, пример од Гостивар дека борбата за здравје не треба да престане

„Големо благодарам до сите граѓани, поединци, фирми кои ме поддржаа и помогнаа да успеам во својата цел, да го соберам потребниот износ за третманот со матични клетки во Кина. Иако е рано за конкретни резултати, се надевам дека ќе биде ...

Прочитај повеќе »

Разговор со Луан Зенки, директор на Центар за култура АСНОМ во Гостивар

Ланската година заокружена со околу 150 настани и неколку значајни зафати Во годината што измина, Центарот за култура во Гостивар беше средиште на многу настани од различни области на културното живеење. Имавте свои проекти, но и доста гости кои донесоа ...

Прочитај повеќе »

Разговор со прим. д-р Војислав Огњаноски, епидемиолог

Секс без заштита, честа промена на партнери, користење на исти игли и шприцеви – ризик за добивање ХИВ/СИДА По повод Светскиот ден за борба против ХИВ/СИДА, 1-ви декември на оваа тема разговаравме со прим. д-р Војислав Огњаноски, епидемиолог во гостиварскиот ...

Прочитај повеќе »

Екологија: Пензионираната професорка Јованка со лекција за сите гостиварци

  Професорка во пензија и еко-клубот од гостиварската гимназија ни донесуваат една позитивна приказна која вреди да се сподели со јавноста и да и` се посвети внимание. Во потрага по добар пример за развиена еколошка свест и грижа за животната ...

Прочитај повеќе »

Прекрасни места за прошетка во гостиварскиот регион (4)

Летото се уште трае и секоја шанса за излегување од дома и прошетка треба максимално да се искористи. Во ова продолжение на предлог места за посета ве потсетуваме дека гостиварскиот регион навистина има ретки бисери како на пример Мавровското езеро ...

Прочитај повеќе »

Прекрасни места за прошетка во гостиварскиот регион (3)

Продолжуваме со предлози за посета на места во нашиот крај кои изобилуваат со природни убавини и каде може да ја одморите душата и да се препуштите на уживањето. Врбен Ова горнореканско село, опкружено со шуми и пасишта е дар од ...

Прочитај повеќе »