Поврзи се со нас

Занимливости

Чанта која може да се види само со микроскоп продадена за 63.750 долари

Објавено

на

Чанта „мала колку зрно сол“ е продадена на аукција за 63.750 американски долари. Она што е интересно е тоа што, за да се види дизајнот на чантата, потребен е микроскоп, бидејќи таа има димензии 657 на 222 на 700 микрометри, пренесува Би-би-си.

„Има големи чанти, нормални чанти и мали чанти, но ова е последниот избор во минијатуризацијата на чантите. Доволно е тесна за да се протне низ иглено уво. Оваа чанта е толку мала што ќе Ви треба микроскоп за да ја видите“, велат од креативниот тим „МИСЧФ“ од Бруклин кој стои зад чантата, познат по своите необични креации.

Меѓу тие „изуми“ се и чевли кои содржат човечка крв, патики со света вода во табаните, колонска вода што мириса на „ВД-40“ – средство против влага во автомобилите, како и огромни црвени кловновски гумени чизми. Уметничкиот колектив овојпат реши да го одведе „трендот на мали чанти“ до крајност.

Чантата го има логото на „Луј Витон“, но предметот нема никаква врска со тој бренд. Жолтиот „моден новитет“ е направен од фотополимерна смола со помош на технологија за 3-Д печатење што често се користи за изработка на мали модели и структури.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 недела

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 4 недели

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена