fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Часовниците вечерва се поместуваат еден час напред

Објавено

на

Вечевра сабота кон недела (28 март) во два часот после полноќ, почнува летното сметање на времето. Тоа значи дека часовниците треба да се поместат еден час напред, односно од 2 на 3 часот.

Летното сметање ќе заврши на 31 октомври во 3 часот, со поместување на стрелките еден час наназад.

Првпат преминување од зимско на летно сметање на времето и обратно е забележано во 1916 година во државите на северна Европа, додека во западна Европа е воведено на почетокот на 70-тите години на минатиот век. Во Македонија, летното сметање на времето првпат е воведено на 27 март 1983 година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!