fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Честит Курбан Бајрам – Gostivarpress.mk

Верниците од исламска вероисповед денес го слават Курбан Бајрам, празник кој во својата симболика ги има хуманоста, солидарноста, толеранцијата и помирувањето.

Курбан Бајрам во муслиманската религија е поврзан со одењето на аџилак и колењето на курбан како принесување на жртва кон Бога. Курбанот што се коле се посветува на Алах, но им припаѓа на сиромашните и на оние кои го слават. Месото се дели на три дела, едниот се дава на сиромашните, вториот се приготвува за гоштевање на роднините, соседите и пријателите, а третиот дел верниците може да го остават на своето семејство.

Курбан Бајрам се празнува 70 дена по првиот Бајрам во годината, Фитр-Бајрам, а го одбележува денот кога е комплетиран Светиот Куран.

Традициите на празникот налагаат верниците да ги помогнат сиромашните. Да покажат хуманост и солидарност, да го поделат тоа што го имаат со оние на кои им е потребно. Во суштината на Курбан Бајрам се и толеранцијата и помирувањето.

Честит Курбан Бајрам! – Gostivarpress.mk

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!