fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Чествување на 11 Октомври во Гостивар

Објавено

на

По повод денешниот празник Денот на востанието и Ден на борецот, 11 Октомври, општинскиот одбор на Сојузот на борци организираше пригодно одбележување со положување на цвеќе на споменикот во градскиот парк и оддавање почит на загинатите за слобода.

 

„Денешново чествување го посветуваме на сите оние кои се бореа и ја изборија слободата, осветлувајќи го патот во новото време. Овој исклучителен датум од македонската историја го претставува почетокот на заедничкото организирање и масовно вклучување на македонскиот народ во вооруженото востание во името на повисоките идеали на слободата и правдата а за конечно создавање на македонска држава. Не сомнено 11 Октомври ги постави основите на нашата слобода и независност, настан кој ни овозможи самостојно да решаваме за нашата сегашност и иднина. Нека ни е честит 11 Октомври и нека ни е вечна татковината. Да живее Република Македонија.“, подвлече во обраќањето пред присутните, претседателот на боречката организаицја, Радислав Ѓиноски.

Поради пандемијата годинава, прославата на празникот во Гостивар помина без помасовен собир и културно-уметничка програма.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Гостиварпред 4 недели

Од полноќ нови цени на горивата

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!