fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Четири комбинации на здрава храна

Објавено

на

Погледнете ги четирите комбинации на храна кои доколку се конзумираат заедно имаат извонредна хранлива вредност.

Банана и путер од кикирики

Едноставно, јаглехидратите кои ги содржи бананата допринесуваат за брз поттик на енергија, а содржат и значајна доза на калиум кој го штити срцето, додека путерот од киткиритки го стабилизира нивото на шеќер во крвта.

Јајца и сирење

Жолчката од јајцето е богата со витамин Д, кој ја поттикнува апсорпцијата на Вашето тело, а пак сирењето е богато со калциум. Резултатот од оваа комбинација е зацврстување на коските, мускулите и придонесува за брзо варење на храната.

Спанаќ и сок од лимон

Комбинацијата од спанаќ и лимон помага во апсорбирањето на железото во крвта. Преку 2 милијарди луѓе од целиот свет имаат дефицит од оваа хранлива материја, а едно истражување открива дека луѓето со ниско железо во крвта имаат двоен ризик од мозочен удар. Зголемениот внес на железо помага во намалувањето на болката во мускулите и брзо опоравување.

Јаболка и црно чоколадо

Истражувањата покажуваат дека секојдневното конзумирање на мали количини црно чоколадо доведува до значајно снижување на крвниот притисок. Комбинирајте го со јаболка и Вашата кардо-васкуларна одбрана ке стане уште посилна, т.е. со оваа комбинација се формираат антиоксидантни електрони кои го спречуваат згрутчувањето на крвните плочки.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 6 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!