Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Четири намирници што често ги јадеме, a содржат премногу шеќер

Објавено

на

  Шеќерот е најнепожелен кога станува збор за здрава исхрана, и за жал ние често го консумираме во поголеми количини отколку што се препорачува. Ваквите навики можат да го загрозат нашето здравје и негативно да влијаат на нашиот метаболизам. Затоа е важно да знаете која храна содржи поголеми количини шеќер.

  Ако се стремите да јадете здраво и урамнотежено, исклучително е важно да го избегнете присуството на овие производи во вашата секојдневна исхрана, а особено во исхраната на малите деца. Во оваа фаза од животот, вие ги поставувате темелите за вашите навики во исхраната за иднината.

  Јогурт

  Јогуртот е една од најквалитетните намирници. Содржи протеини со висока вредност и носи голема количина важни минерали, како што е калциумот. Тоа е извор на пробиотици, живи бактерии кои ги штитат нашите црева.

  Сепак, најдобриот јогурт обично не е оној што се продава во супермаркети, туку природен јогурт без додаден шеќер. Повеќето јогурти што ни се на располагање имаат додаток шеќери.

  Вода со вкус

  Водата е најдобриот пијалок и е неизбежна за секој што внимава што внесува во своето тело. Но, важно е да се нагласи дека ова важи за минерална вода, а не за варијанти со вкусови. Таквите се полни со шеќер или засладувачи.

  Леб на парчиња

  Во принцип, лебот е храна богата со јаглени хидрати, и често се прави од рафинирано брашно. Ова го прави производ со висок гликемиски индекс. Но, производителите често додаваат повеќе шеќер за да го подобрат вкусот и текстурата, особено исечениот леб. При изборот на леб, најдобро е да изберете цел леб со понеправилен изглед и направен од брашно од цело зрно.

  Сос од домати во тетрапак

  Доматот е храна полна со антиоксиданси, а ликопенот се издвојува од другите елементи. Антиоксидансите ги неутрализираат слободните радикали што се акумулираат во ткивата, спречувајќи развој на бројни хронични заболувања.

  Сепак, спакуваните сосови од домати може да имаат премногу додаден шеќер, што ја неутрализира киселоста и го подобрува вкусот. Се разбира, резултатот е непожелна храна во секојдневната исхрана.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Анкета

  Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 7 часа

  Казнети 39 возачи во Гостивар и Тетово за непрописно престигнување

  Гостиварпред 8 часа

  Уапсен 16-годишник во гостиварско кој нападнал врсник

  Македонијапред 11 часа

  333 нови случаи на корона во земјава, Гостивар без новозаболени

  Македонијапред 15 часа

  Османи: Мнозинство има, очекуваме преку разговорите да се зголеми дополнително

  Занимливостипред 17 часа

  (ВИДЕО) Како и зошто пукаат пуканките?

  Вестипред 18 часа

  Почнува божиќниот пост

  Гостиварпред 1 ден

  Тешко повредена жена во несреќа во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

  Гостиварпред 1 ден

  БМВ удрило и повредило малолетник во Гостивар

  Македонијапред 2 дена

  Пари за матичните лекари ако над 70% од нивните пациенти се вакцинираат, можна нова мерка

  Македонијапред 2 дена

  Двајца од повредените во несреќата во Бугарија хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

  Гостиварпред 2 дена

  Повреден гостиварец, излетал од патот со „хјундаи“

  Рецептипред 2 дена

  Полнети суви пиперки, вкус што ќе ве освои

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  -20% попуст на целиот асортиман на FLAIR во Гостивар и Тетово

  Македонијапред 2 недели

  Од денес задолжително поседување зимска опрема во возилата

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварецот Кимет Јусуфи меѓу топ највлијателни светски научници на листата на „Стенфорд“

  Гостиварпред 2 недели

  Секој збор е мал за голем човек како д-р Трајче, прв Меморијален турнир во негова чест

  Гостиварпред 2 недели

  Мечка нападнала човек во гостиварски Бродец

  Гостиварпред 2 недели

  Советот на Гостивар не избра претседател и на втората седница

  Гостиварпред 2 недели

  Општина Гостивар има долг од 5,5 милиони евра, а побарува 6 милиони

  Гостиварпред 2 недели

  Павле од Гостивар во македонскиот тим на Светското првенство во гејминг

  Вестипред 6 дена

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 1 недела

  Пронајден починат маж во неговиот дом во Гостивар, имал повреди на главата

  Гостиварпред 1 недела

  Одбележување на 18 Ноември во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Гостиварпред 1 недела

  Обвинение за дивоградба од 5 ката во Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 6 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 10 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!