fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Четири поети од Гостивар влегоа во заедничката збирка на МПФ „Литературни искри“

Објавено

на

Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ во Гостивар и оваа година ќе издаде заедничка збирка на песни од автори учесници на конкурсот, по избор на жири комисијата. Како што информираат организаторите, Здружението за култура и заеднички вредности „Слово 21“, од вкупно пристигнати 161 поет, во книгата ќе бидат застапени 46.

„Освен што ги избра финалистите на фестивалот, жири комисијата посветено работеше и на издвојување на автори и нивните стихови кои ќе ги красат страниците на заедничката збирка.  Одбрана е поезија со различни поетски изрази, сензибилитет, теми и мотиви, и застапени се автори од сите генерации. Особено не` радува таа разноликост и поетска разиграност, кои успеавме да ги споиме преку нашиот фестивал. Збирката ќе ја промовираме на денот на манифестацијата“, велат од Здружението.

Оваа година, песните пристигнати на конкурсот ги оценуваше жири комисијата во состав: Виолета Танчева Златева (претседател), Лулзим Хазири и Гордана Страшевска (членови).

Во продолжение, имињата на поетите кои ќе бидат застапени во збирката, меѓу кои има и четири автори од Гостивар.

Зоран Јовановиќ, Србија

Милован Србиноски, Охрид

Александар Михајловиќ, Гостивар

Афродита Џафери, Гостивар

Слободан  Беличански, Прилеп

Искра Пенева, Србија

Невен Лукачевиќ, Хрватска

Катарина Фиаменго Алиспахиќ, Србија

Мариана Делева, Бугарија

Цане Гарески, Прилеп

Светла Јакшиќ, Скопје

Радица Стојановска, Скопје

Ани Стайкова – Иванова, Бугарија

Цветанка Колева, Кавадарци

Милко Стојковиќ, Србија

Миле Лисица, Република Српска, БиХ

Верица Блажевска, Скопје

Цеца Видова – Трајческа, Прилеп

Марина Икономова Шоќева, Охрид

Милица Миленковиќ, Србија

Величка Георгиева, Бугарија

Сотир Георгиевски, Скопје

Тони Павлески, Прилеп

Снежана Алексиќ Станојловиќ, Србија

Никола Раусављевиќ, Србија

Викторија Ангелоска, Скопје, 17 години

Елена Давитковска, Виница, 15 години

Иван Гачина, Хрватска

Димитар Арнаудов, Стојаково

Ице Беличев, Струмица

Дејан Крстески, Гостивар

Мањола Брахај, Косово

Никола Јовановиќ, Србија

Никола Наумовски, Куманово

Душица Ристоска, Скопје

Јернеј Кустерле, Словенија

Славица Гаџова Свидерска, Битола

Емануела Ковачевска Китановска, Скопје, 17 години

Соња Шијаков, Штип

Ева Дејановска, Гостивар, 11 години

Емељ Туна, Скопје

Спасија Бежановска, Охрид

Давче Насевски, Штип

Стефан Костоски, Охрид

Маја Нестороска, Радожда

Љубица Шопова, Скопје

 

Gostivarpress.mk е медиумски партнер на фестивалот.

 

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 4 часа

Изминатово деноноќие 518 новозаразени, во регионот на Гостивар 10 нови случаи на корона

Гостиварпред 5 часа

Запустена локација во гостиварски Балиндол се претвори во уреден парк со игралиште и детски реквизити

Гостиварпред 7 часа

Му се слошило во чајџилница во Гостивар и починал

Гостиварпред 7 часа

Спасовски во Маврово-Ростуше: Само со подобри услови, полицијата ќе може да испорачува врвна безбедност

Што, како, каде?!пред 9 часа

Нова „Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Македонијапред 9 часа

УЈП ја објави најновата листа на должници

Гостиварпред 10 часа

Хелсиншки за случајот „фемицид во Гостивар“: МВР поведе постапка за полицаецот кој не реагирал на пријава за насилство

Гостиварпред 11 час

Сојузот на Борци од Гостивар го одбележа 23 Октомври, денот на Македонската револуционерна борба

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!