Поврзи се со нас

Спорт

Четврто Светско првенство во скијање за гостиварецот Виктор Петков

Објавено

на

Од 5 до 19 февруари, во француските ски-центри Куршевел и Мерибел се одржува 47-то Светско првенство во алпско скијање.

Дел од овој светски настан ќе биде и 23-годишниот скијач од Гостивар, Виктор Петков кој денеска замина за Франција, под водство на селекторот Антонио Ристески.

На Петков ова ќе му биде четврто Светско првенство. На последното кое се одржа во Италија имаше најдобар резултат, освојувајќи го 36 место во дисциплината велеслалом.

Натпреварите во техничките дисциплини слалом и велеслалом каде ќе настапува Петков ќе се одржат од четврток до недела.

„Секој постигнат резултат во официјалните натпревари на овој Светски Куп ќе го сметаме за голем успех. Направивме голем напор што подобро да се подготвиме за претстојните предизвици. Лошото време и состојбата со мали количини на снег ги надополнивме со подготовки во Австрија. Искрено се надеваме на добри резултати, со оглед на условите кои ги имаме“, изјави за Gostivarpress.mk, Гоце Петков, претседател на Ски клубот Сноу Спорт каде и Виктор е член.

Виктор е студент на Факултетот за физичка култура, спорт и здравје во Скопје, а со скијање се бави од својата трета година.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 4 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 4 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена