fbpx
Поврзи се со нас

Култура

„Чист Хероин“ од Дејан Крстески промовирана пред гостиварската публика

Објавено

на

Збирката раскази „Чист Хероин“ од Дејан Крстески, после скопската, доживеа промоција и во Гостивар. Книгата вчеравечер беше промовирана пред љубителите на пишаниот збор во галеријата Култ. Публиката имаше можност да слушне неколку од четириесетината раскази содржани во ова дело, кои беа прочитани на македонски и на албански јазик.

Крстески, рече дека во сите овие раскази се крие основата на сите луѓе, како и нивната темна страна.

„Возбуден сум, што сум овде, во Гостивар ја промовирам оваа збирка раскази, којашто произлезе, како производ од моите две професии, книжевноста и психологијата. Гледав што е можно подлабоко, но на пократок начин да ги опишам душевните состојби, со кои постојано се соочуваат. Според мене, постојат два типа на луѓе. Првиот тип се луѓе, што емигрираат надвор од државата, а вториот тип се луѓе, кои емигрираат самите во себе. Јас спаѓам во вториот тип на луѓе и затоа сум насочен кон тоа да ги претставам нивните карактеристики во оваа збирка раскази“, рече авторот.

Пред присутните беше прочитан и дел од рецензијата на проф. др. Ана Мартиноска.

„Збирката куси раскази „Чист Хероин“, слободно можеме да ги наречеме и одломки, исечоци од животот, овде и сега. Во нив ги има празните улици и тескобата на градот, лебарките во болниците, дупките на калдрмите, смрдеата на јавните тоалети и душевните болници, ситните души, заборавени на наплатните пунктови со јажиња околу вратот. Овде се претставени ирационалните, инаетливите, пркосните, осамените, а највеќе маргинализираните, несфатените, неправедно осудените и озборуваните“, вели Мартиноска, во својата критика, објавена во Меѓународното списание за книжевност и други уметности, Блесок. Таа додава и дека збирката раскази содржи голема доза на агресивност, страв и тага, коишто совршено ја отсликуваат реалноста на луѓето.

Дејан Крстески најави дека подготвува нешто сосема ново дело, за кое не сакаше да открие детали. Книгата, „Чист Хероин“ е негово трето книжевно остварување.

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!