Поврзи се со нас

Гостивар

Чистење и регулација на коритото на Вардар во Гостивар и санација на мост за помал ризик од поплави

Објавено

на

Отпадот, особено градежниот, што неконтролирано се фрла во Вардар на подрачје на Гостивар создава висок ризик од поплави, поради што во наредниот период ќе се изврши чистење на коритото и ќе се преземат други мерки за намалување на ризикот од поплавување. Предвидено е да се интервенира на железничкиот мост во Гостивар во правец на Мало Турчане, Балиндол, Чајле, Форино и Чегране.

Активностите се во склоп на програма за подобрување на отпорноста од поплави во Полог, што ја реализираат Општина Гостивар во соработка со УНДП, со поддршка на Швајцарската агенција за развој и соработка и Државниот секретаријат за економски прашања на Швајцарија.

„Проектот предвидува продолжување на регулацијата на коритото на Вардар од Гостивар во населените места. Поделен е во две фази, првата фаза е расчистување на речното корито, бидејќи знаеме дека најголем проблем е градежниот шут, како и комуналниот отпад во самото корито. Втората фаза се градежните работи, односно изведбата на регулацијата во населени места и насипи вон населените места. Има делови на коритото кои се доста оштетени и ќе се прави реставрација на самото корито, а има и делови кои се најкритични кои со фрлање на отпадот се стеснува профилот на Вардар и затоа доаѓа до поплави“, појасни Борче Милановски, градежен инженер од компанијата којашто го изработи проектот за заштита од поплави во Гостивар.

Проектот денес беше презентиран во општината.

Целта на програмата е да промовира промени во управувањето со ризиците од поплави во реката Вардар, забрзувајќи ја транзицијата од едноставен реактивен одговор на поплави кон сеопфатно и систематско управување со ризикот.

Финансиката рамка е 8,6 милиони евра.

 

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена