Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Чисти црева – долг живот

Објавено

на

Проценките на медицинските лица се дека во просек за 70 години живот низ  цревата на човекот минуваат околу 100 тони храна и 40.000 литри течности. Ова  доведува до заклучок дека во стомакот се наталожуваат 15 килограми фекални наслаги токсичен отпад што ја труе крвта и нанесува штета на организмот.

За лечење од многу болести доволно е да ги исчистите цревата од слузина, фекални наслаги и други паразити. Кога цревата не се чисти се покажува преку  опстипација, пореметен метаболизам, дијабетесот, прекумерна или недоволна тежина, болести на бубрезите, црниот дроб, лошата состојба на кожата, косата и ноктите…

Што ги чисти цревата?

Конзумирањето на една до три лажички ленено семе дневно, во рок од три недели целосно ќе ги исчисти дебелото и тенкото црево од наталожените фекални наслаги и паразити и ќе ја зачувува цревната микрофлора.

Лененото семе овозможува брза нормализација на телесната тежина и согорување на масните наслаги, регулација на липидниот метаболизам и елиминирање. на токсините. Помага и кај воспаленија на слузокожата на гастроинтестиналниот тракт,  помага кај гастритис, колитис, чир на желудник и дванаесетпалач црево, болести на уринарниот тракт и циститис.

Лененото семе потопено во јогурт конзумирајте го наместо доручек. Задолжително пијте многу вода, а доколу сте во можност конзумирајте и вода со мед.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 11 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена