Поврзи се со нас

Гостивар

Членството на СОНК Гостивар сака ГЕНЕРАЛЕН ШТРАЈК!

Објавено

на

Раководството на Регионалниот Синдикат за образование, наука и култура Гостивар, по сумирање на записниците од организациите што се во негова надлежност, соопшти дека членството се изјаснило дека е за стапување во генерален штрајк.

„Од мнозинството собрани записници од синдикалните огранизации на Регионалниот одбор на СОНК Гостивар, сите се за генерален штрајк“, информираше попладнево претседателот на одборот и потпретседател на СОНК, Тафа Амети.

Одлуката за штрајк на СОНК на државно ниво треба да биде соопштена во понеделник.

Како што вчера објави Gostivarpress.mk, членството на Синдикатот е незадоволно и огорчено поради неуспешните преговори со Владата околу нивните барања за усогласување на платите со минималната, која од март изнесува 18.000 денари.

„Според законот, по донесување на одлука за генерален штрајк, се чека 15 дена на евентуални преговори, доколку не дојде до договор, за што секако повторно ќе го прашаме членството, некаде околу 11 април би почнал штрајкот.“, изјави вчера Амети.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 минута

Во Гостивар лишени од слобода три лица барани за затворски казни

Македонијапред 52 минути

Од денес стапува во сила одлуката за намалување и замрзнување на цените на тоалетната хартија, влошките…

Гостиварпред 2 часа

При заплена на 4 килограми марихуана приведени лица од Гостивар и од Битола

Гостиварпред 3 часа

Утрово најстудено во Лазарополе, попладне се очекува дожд

Вестипред 17 часа

AccuWeather објави голема прогноза за пролетта: Еве што се очекува за нашиот дел од Европа, некои се загрижени

Македонијапред 19 часа

Протест на машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт, најавена блокада на железничкиот сообраќај

Гостиварпред 20 часа

Во вторник старт на изградбата на автопатот Тетово-Гостивар, посебен сообраќаен режим поради свеченоста

Гостиварпред 23 часа

Инцидент во модуларната болница во Гостивар, жена се заканувала на персоналот

Македонијапред 24 часа

Струјата во второто полугодие лани поскапела за 12,6 %

Гостиварпред 2 недели

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 4 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 1 недела

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 4 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена