fbpx
Поврзи се со нас

Рецепти

Чоколадна плазма торта, супер вкусен десерт

Објавено

на

Кога помислуваме на торта, најпрво помислуваме на чоколадна торта, која секако е незаменлива класика од десерт што сите го сакаат. Оовјпат ние ви пренесуваме рецепт за чоколадна торта со плазма кекс, за која веруваме дека исто така, ќе стане омилено благо на семејната трпеза.

Состојки:
1 л. млеко
8 лажици шеќер
3 кесички пудинг од чоколадо
125 гр путер
300 гр. мелена плазма

100 гр. чоколаден шлаг крем
200 мл. млеко
чоколадни трошки или рендано чоколадо

Подготовка: Најпрво пудингот од кесичките измешајте го во 200 мл. ладно млеко, да не останат грутки. Останатото млеко ставете го во во тенџере, додадете го шеќерот и кога ќе се загрее (да не зоврие), додадете ја смесата со измешаниот пудинг. На умерена температура мешајте додека не згусне. Кога ќе ја добие саканата густина, тргнете го од шпоретот, додасете го путерот и измешајте да се растопи и соедини.
Во калап за торта ставете еден ред од мелената плазма (половина од количината), преку него ставете го половина од филот од пудинг, па повторно плазма и завршете со останатиот фил. Пред да сервирате премачкајте со чоколаден шлаг крем, претходно изматен со млеко. Украсете со чоколадни трошки или рендано чоколадо.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!