fbpx
Поврзи се со нас

Музика

“Човекот со кадифен глас” 40 години од смртта на Никола Бадев

Објавено

на

Денес се навршуваат 40 години од смртта на бардот на македонската музика, НИКОЛА БАДЕВ.

Никола Бадев (1918 – 1976) е еден од најпознатите македонски изведувачи на народни песни. Тоа што тој го носеше во душата никој и никогаш не ќе го замени. Од неговото грло испеани се едни од најлирските песни во македонската музичка историја. За себе рекол: „Песната е мојот живот.“ А неговиот глас е еден и неповторлив.
По неговата смрт на 58 годишна возраст, народот го прослави како една од најголемите музички легенди на сите времиња.
Зад себе тој остави длабоки траги во ова парче земја, како човек со глас на славеј го обиколи целиот свет и ги разбуди и најдлабоките чувства на народот.

Емисија за Никола Бадев

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!