Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Чувар куќа – прва помош при болки во уво, корисен за зајакнување на имунитетот

Објавено

на

  Ако се прашувате што всушност е лековито во содржината на ова растение, одговорот е јаболковата и мравјата киселина што е во него.

  Ова растение ја има најдено својата примена во народната медицина, а современите истражувања се фокусирани на полисахариди од сокот од собното растение, бидејќи тие се пропишани да делуваат на имунолошкиот систем, како и лекување на канцерогени заболувања.

  Користење

  Од серијата лековити ефекти што ги има чувар куќата, најпознато е дека станува збор за растение кое го елиминира вишокот маснотии од ушниот канал. Покрај тоа, сокот од лисјата е многу добар природен лек за болести и повреди на кожата, чиреви, исекотини и изгореници. Исто така, медицинскиот сок од ова растение се користи со години за отстранување на брадавиците, како и пеги од сонцето.

  Чувар куќа има сличен ефект со алое вера, за која е познато дека благотворно делува разни заболувања на кожата.

  Ова растение се смета за еден од најбезбедните природни лекови за широк спектар на кожни болести. Поради своите антиинфламаторни и антисептички ефекти, служи и како одлична прва помош при изгореници, убоди и каснувања, бидејќи овозможува брзо олеснување и смирување.

  Најдобар природен лек за болки во увото

  Чувар куќа е стар народен лек за болки во увото, повреди на ушното тапанче и губење на слухот. Неговиот сок раствора вишок смола и генерално ја намалува болката.

  За да се лекувате со него, доволно е да исцедите 2 до 3 капки сок од листот во увото, да легнете некое време и по неколку минути да го оставите сокот да излезе од увото.

  За зајакнување на телото и имунитетот

  За да го зајакнете вашиот имунитет може да ги сомелете лисјата на ова растение, а потоа да ги истурите во пластичен сад и на крај да ги измешате со мед. Смесата се соединува добро со дрвена или пластична лажица. Потоа, смесата се истура во поголема тегла и се затвора. За да не дојде светлина, цела тегла се покрива добро со алуминиумска фолија. Теглата се остава пет дена да отстои во фрижидер.

  Од шестиот ден, јадете по две пластични лажички од смесата на празен стомак и во следните дваесет минути, не јадете ништо друго, освен што можете да пиете вода.

  Исто така, добро е да се јаден по еден лист од чувар куќата секој ден, на празен стомак, за здрав организам.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 6 часа

  227 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 15 починати лица

  Локални избори 2021пред 7 часа

  Ахмети и Бејта на средба во Дебреше: Бараме поддршка не за свој интерес, туку за проекти и развој

  Македонијапред 10 часа

  Трета доза антиковид вакцина до сега примиле 10.386 граѓани

  Гостиварпред 15 часа

  Тројца повредени во судир на автомобили кои ги возеле малолетник и 18 годишник

  Гостиварпред 16 часа

  Владиката г.Јосиф чиноначалствуваше на света литургија во новоизградена црква во Загреб

  Гостиварпред 17 часа

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Локални избори 2021пред 18 часа

  Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

  Занимливостипред 19 часа

  Од најмалите до најголемитe – факти кои докажуваат колку се фасцинантни животните

  Вестипред 1 ден

  КК Гостивар го „нагости“ Работнички со +26 поени разлика

  Гостиварпред 1 ден

  Позитивни на коронавирус 11% од тестираните во Македонија, Гостивар има 3 нови случаи

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Ахмети: На Гостивар му треба достоен лидер, не сме далеку од победа

  Локални избори 2021пред 2 дена

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 дена

  ДИК ги соопшти конечните резултати, во вториот круг ќе се гласа во 44 општини

  Вестипред 1 недела

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 6 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 17 часа

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Гостиварпред 6 дена

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 2 недели

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Гостиварпред 1 недела

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Гостиварпред 2 дена

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар приведена млада жена заради агресија и закани кон сопругот

  Локални избори 2021пред 3 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!