Поврзи се со нас

Македонија

Царина запленила лекови, цигари, накит, евра во обиди за шверц

Објавено

на

  Во текот на изминатите два месеци, царинските службеници откриле повеќе обиди за криумчарење разна стока, информираше Царинската управа.

  Во продолжение листата со привремено задржани лекови, облека, накит и друго

  Лекови

  2.468 таблети (Coraspin, Novartis, Tensart Plus, Penalginе, Profenid, Etol Fort), 124 капсули (Lansor и Enfluvir) и 5 креми (Bengay Merhem), откриени од страна на мобилните царински тимови при контрола на косовски автомобил, управуван од турски државјанин, пријавен за влез во државата на граничниот премин Табановце автопат. Непријавените лекови, пронајдени под возачкото седиште и во личниот багаж, се привремено задржани, а против возачот ќе биде поднесено барање за поведување прекршочна постапка.

  Облека, обувки и накит

  1 рачен часовник, 23 парчиња накит (обетки, синџирче, прстени и нараквица), 14 пара обувки (чевли и чизми) и 9 јакни, откриени од страна на мобилните царински тимови при контрола на британски автомобил, управуван од македонски државјанин, пријавен за влез во државата на граничниот премин Табановце автопат. Непријавените производи, пронајдени во две картонски кутии сместени во багажниот простор на возилото, се привремено задржани, а против возачот ќе биде поднесено барање за поведување прекршочна постапка.

  – 254 парчиња облека, откриени во три одвоени случаи при контрола на три патнички возила пријавени за влез во државата на граничниот премин Табановце автопат.

  Накит

  – 53 парчиња женски накит (синџирчиња, белегзии, обетки, прстени, плочки и брош) и една кесичка со циркони, откриени на Меѓународниот Аеродром Скопје, при контрола на багажот на британски државјанин, кој допатувал со лет од Истанбул. Непријавените производи се привремено задржани, а против патникот ќе биде поведена соодветна постапка.

  Техничка стока

  – 10 парчиња делови за автоперална (мотор, пумпа и држачи), откриени при контрола на македонски автомобил, управуван од македонски државјанин, пријавен за влез во државата на граничниот премин Ќафасан. Непријавените производи, пронајдени помеѓу предните и задните седишта и во багажниот простор, се привремено задржани, а против возачот ќе биде поведена прекршочна постапка.

  Хемиски препарати

  – 760 литри концентрат за безконтактно миење (38 пластични туби), откриени при контрола на стока со потекло од Бугарија, наменета за увозник од Кочани, пријавена за увозно царинење во царинската испостава Делчево-отсек за стоково царинење. Производите, кои не биле опфатени со увозната царинска декларација, се привремено задржани, а против увозникот ќе биде поведена прекршочна постапка.

  Цигари

  – 28 штеки цигари EVA и Pall Mall, со македонски акцизни маркички, откриени на Меѓународниот Аеродром Скопје, при контрола на чекираниот багаж на српски државјанин, кој имал намера да отпатува со лет за Малме. Непријавените цигари се привремено задржани, а против патникот ќе биде поведена прекршочна постапка.

  Возила со бункери и регистарски таблички

  – 1 патничко возило и 1 полуприколка со бункери, откриени во два одвоени случаи од мобилните царински тимови.

  Во првиот случај, во соработка со Министерството за внатрешни работи, била извршена контрола на бугарски камион управуван од македонски државјанин. Притоа, во предниот дел на полуприколката бил откриен преграден дел погоден за криумчарење, кој во моментот на контролата бил празен.

  Во вториот случај, при контрола на македонски автомобил, управуван од македонски државјанин, пријавен за влез во државата на граничниот премин Ново Село, биле пронајдени три празни бункери, од кои два во подот под предните седишта  и еден во багажниот простор.

  Полуприколката и автомобилот се привремено задржани, а против возачите ќе бидат поднесени барања за поведување прекршочни постапки.

  Девизи

  – 17.000 британски фунти и 10.000 евра, откриени на Меѓународниот Аеродром Скопје, при контрола на куферот на  албански државјанин кој допатувал со лет од Лондон. Патникот пријавил дека со себе носи 50.000 фунти и 10.000 евра, но при контрола на неговиот куфер биле пронајдени 67.000 фунти и 20.000 евра. Пријавените 50.000 фунти и 10.000 евра му се вратени, а за сторениот девизен прекршок ќе биде поведена прекршочна постапка.

  Стока за која постои сомневање дека повредува права од интелектуална сопственост

  – 60 мобилни телефони со ознаки на заштитена трговска марка, откриени во царинската испостава Аеродром Скопје-оттсек за стоково царинење, при контрола на пратка од Хонг Конг наменета за физичко лице од Косово. Поради сомневање дека повредуваат права од интелектуална сопственост, телефоните се привремено задржани и согласно законските прописи ќе биде поведена постапка за утврдување на нивната оригиналност.

  Часовници и пури

  – 2 рачни часовници, марка HUBLOT CLASSIC FUSION  и Apple Watch, и 69 пури од марките TABACALERA PERDOMO, ASHTON и OLIVA,  откриени на Меѓународниот аеродром Скопје, при контрола на патните торби на  македонски државјанин кој допатувал со лет од Истанбул. Непријавените производи се привремено задржани а против патникот ќе биде поведена прекршочна постапка.

  Делови за велосипеди

  – 63 делови за велосипеди (полначи за електрични велосипеди, пластични осовини, средни осовини и алуминиумски цевки), откриени при контрола на швајцарски автомобил управуван од македонски државјанин, пријавен за влез во државата на граничниот премин Табановце автопат. Непријавените производи се привремено задржани, а против возачот ќе биде поведена соодветна постапка.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Гостиварпред 16 минути

  Викенд временска прогноза

  Спортпред 14 часа

  Уште еден гостиварец во „бело-синиот“ дрес – КК Гостивар го ангажираше Лефковски

  Македонијапред 14 часа

  Од понеделник личните документи ќе се издаваат со новото уставно име на земјава

  Гостиварпред 15 часа

  Недисциплина зад воланот, 35 казни во Гостивар за брзо возење и други прекршоци

  Гостиварпред 18 часа

  3 смртни случаи, 10 нови корона позитивни во земјава, гостиварско нема промени

  Гостиварпред 18 часа

  На инфективно во Гостивар моментално нема хоспитализирани пациенти со ковид

  Македонијапред 20 часа

  Утре стигнуваат 100.000 вакцини Фајзер, во недела 500.000 Синовак

  Гостиварпред 21 час

  Беснееле пожари на повеќе места во гостиварско

  Гостиварпред 22 часа

  Тројца обвинети за препродажба на хероин во Гостивар

  Македонијапред 23 часа

  Работната група за канабис ги дефинираше поимите декриминализација, легализација и депенализација на употреба на канабис

  Вестипред 1 ден

  Бидете внимателни во природа, крлежите демнат

  Македонијапред 2 дена

  Зголемувањето од 3,5 денари на еколошката такса за горивата помина на Влада

  Гостиварпред 2 дена

  Аларм за ТОПЛОТЕН БРАН, трудниците и постарите да се ослободат од работа

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 7 дена

  Приведени 2 лица од гостиварско-пукале со пиштол и повредиле дебранец

  Гостиварпред 2 недели

  Од среда без полициски час и ограничувања на број на гости на свадби, дозвола за забави во кафулињата-предлози на Комисијата

  Гостиварпред 1 недела

  Благодарници и парични награди за најдобрите ученици во Гостивар

  Еден ден со..пред 6 дена

  ЕДЕН ДЕН СО: Гордана Страшевска, професорка по македонски јазик

  Гостиварпред 2 недели

  Емотивно: Половина век матура на осмата генерација од гимназијата во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Драма во Гостивар, маж нападнат од бившата жена и нејзината мајка

  Гостиварпред 2 недели

  Случај на каснување од змија во Гостивар, внимателно во природа!

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го договори „костурот“ за наредна сезона

  Гостиварпред 1 недела

  Пријавени физички напад во Гостивар и исчезнување на мајка и дете

  Спортпред 2 недели

  Арѓент Беќири од Букурешт ексклузивно за Gostivarpress.mk: Мило ми е што го имаме гостиварецот Муслиу на теренот, очекувам добри резултати од репрезентацијата

  Што, како, каде?!пред 6 дена

  НОВИТЕТ во Гостивар: „Urban GYM“ за секој што сака да биде фит и во форма

  Спортпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 недели

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 недели

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 1 месец

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 2 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 4 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 5 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 8 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 9 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 9 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 10 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 11 месеци

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!