Поврзи се со нас

Македонија

Царовска: Будно ја следиме состојбата со ковид во училиштата, стабилно е

Објавено

на

„Досега целиот образовен процес тече според предвидениот план и динамика за што сте заслужни вие директорите и локалните самоуправи кои посветено работевте на време да ги подготвите училиштата и да ги обезбедите потребните услови со цел да имаме успешна учебна година. Би сакала да се заблагодарам и на наставниците кои ги поминаа потребните обуки и веќе се прилагодуваат на новиот концепт. Исто така, сите заеднички продолжуваме будно да ја следиме состојбата со Ковид во училиштата, која засега е стабилна и верувам дека со доследно почитување на мерките, училиштата ќе останат безбедни и што подолго отворени за учениците“, изјави денес министерката за образование Мила Царовска.

Според последниот извештај на Комисијата за заразни болести, состојбата со Ковид-19 во училиштата во државата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб засега нема потреба од промена на моделот за начинот на одвивање на наставата бидејќи нема интерна трансмисија на вирусот во училиштата.

Според последните податоци на Министерството за образование и наука добиени од училиштата, на дневна основа бројот на новозаразени ученици се движи од 0,01 до 0,03 отсто од вкупно 240 илјади ученици. Вакциниран е над 72 отсто од наставниот кадар.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 1 час

Македонија дел од кампања на Амбер Алерт Европа-Како да се постапи при исчезнување на дете

Гостиварпред 2 часа

Света архијерејска Литургија во бигорскиот скит во Битуше посветен на браќата Кирил и Методиј

Парламентарни избори 2024пред 3 часа

Гласаат болни, немоќни и затвореници пред утрешното прегласување за парламентарните избори во 7 избирачки места

Македонијапред 3 часа

Одземен имунитетот на врховниот судија Георгиев, одобрен е и негов притвор

Технологијапред 16 часа

Топ 5 технолошки новитети кои доаѓаат во блиска иднина

Македонијапред 17 часа

Уапсен судија од Врховен суд поради сомневање за мито

Гостиварпред 18 часа

Ноќеска во Добридол лишени од слобода машко и женско лице поради физичка пресметка

Спортпред 19 часа

Манчестер сити четврти пат по ред шампион на Англија

Македонијапред 19 часа

Поевтинуваат бензините и дизелот

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Carovska: Të zgjuar e ndjekim gjendjen në shkollat, është stabile

Објавено

на

“Deri tash i gjithë procesi arsimor rrjedh sipas planit dhe dinamikës të parashikuar për çka jeni meritorë ju drejtorët dhe vetëqeverisja lokale të cilët punuat të përkushtuar ti përgatisni shkollat në kohë dhe t’i siguroni kushtet e nevojshme me qëllim të kemi vit shkollor të suksesshëm. Do të doja t’ju falenderohem edhe arsimtarëve që i kaluan trajnimet e nevojshme dhe tashmë përshtaten në konceptin e ri. Gjithashtu, të gjithë së bashku vazhdojmë të zgjuar t’a ndjekim gjendjen me Kovid në shkollat, e cila tash për tash është stabile dhe besoj se me respekt dinjitoz të masave, shkollat do të mbeten të sigurta dhe sa më gjatë të hapura për nxënësit”, deklaroi sot ministrja e arsimit Milla Carovska.

Sipas raportit të fundit të Komisionit për sëmundje ngjitëse, gjendja me Kovid-19 në shkollat në shtet është stabile, ndiqet në nivel ditor dhe sipas vlerësimeve të Shtabit kryesor koordinativ të krizës tash për tash nuk ka nevojë për ndryshim të modelit për mënyrën e zhvillimit të mësimit pasi nuk ka transmetim intern të virusit në shkollat.

Sipas të dhënave të fundit të Ministrisë së arsimit dhe shkencës të fituara nga shkollat, në bazë ditore numri i nxënësve të sapo infektuar lëviz prej 0,01 deti 0,03 përqind nga gjithësej 240 mijë nxënës. Është i vaksinuar mbi 72 përqind nga kuadri arsimor.

Популарно изминативе 100 дена