fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Царовска: Екскурзии годинава не се дозволени, само прошетки до 5 километри

Објавено

на

Онлајн наставата успешно функционира на ниво на држава и 88% од учениците без потешкотии ја следат наставата од своите домови, што покажува дека имаме континуитет во образовниот процес во државата, изјави денес министерката за образование Мила Царовска при посета на неколку училишта во Кочани.

Министерката нагласи дека за сите кои немаат ИТ уреди, обезбедена е опција за следење на наставата преку 15 минутни часови кои се емитуваат на националната радио-телевизија, но и преку доставување на печатени материјали од страна на наставниците кои имаат обврска да ги контактираат и да го следат совладувањето на материјалот. За наставниците и учениците коишто се вклучени во наставата со физичко присуство апелираше да ги почитуваат мерките за заштита и во училиштата и надвор од нив, бидејќи на тој начин го спречуваат ширењето на заразата и го штитат јавното здравје.

Што се однесува до организирање екскурзии, рече дека не се дозволени.

„Годинава екскурзиите не се дозволени. Учениците може да имаат прошетка заедно со наставниците до пет километри оддалеченост. Од друга страна она што се случува од минатата година, зошто агенциите не ги вратиле парите, сметам дека има уредби. Јас ги повикувам директорите на училиштата кои се одговорни за екскурзиите да ги викнат родителите и да најдат заеднички јазик на кој начин тие пари од лани ќе им бидат вратени. “, истакна Царовска.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!