fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Царовска во образование, Филипче останува во здравство, Османи на чело на МНР…

Објавено

на

Новата Влада на СДСМ и коалицијата „Можеме“ и ДУИ ќе има 19 министри. Вчеравечер партиите на седници на највисоките партиски тела ги избраа кандидатите за министерските позиции.

Од СДСМ:  претседател на Владата – Зоран Заев, потпретседател на Владата за борба против криминал и корупција, за одржлив развој и човечки ресурси – Љупчо Николовски,  потпретседател на Владата за европски политики – Никола Димитров, потпретседател на Владата за економски политики – Фатмир Битиќи, министер за внатрешни работи – Оливер Спасовски, министерка за одбрана – Радмила Шеќеринска, министер за здравство – Венко Филипче, министерка за образование и наука – Мила Царовска, министер за транспорт и врски – Благој Бочварски, министерка за култура – Ирена Стефоска, министер за правда – Бојан Маричиќ и министерка за труд и социјална политика – Јагода Шахпаска.

Од ДУИ:  вицепремиер и министер за политички систем – Артан Груби ќе биде прв, министер за финансии – Фатмир Бесими, министер за надворешни работи – Бујар Османи, министер за економија – Крешник Бектеши за економија, министер за животната средина и просторно планирање – Насер Нуредини. ДУИ го има и Министерството за информатичко општество и администрација, за кое се уште нема предлог за министер.
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ќе го води кадар на БЕСА, додека Министерството за локална самоуправа на ЛДП.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Гостиварпред 5 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!