Поврзи се со нас

Гостивар

Цела Македонија е во фаза на висок ризик од ширење на коронавирусот

Објавено

на

Есенскиот бран на ковид 19 секојдневно носи високи троцифрени бројки на новозаразени. Според категоризацијата на Светската здравствена организација, целата држава се наоѓа во фаза на широка распространетост на коронавирусот, односно со висок ризик. Министерството за здравство вчера потврди 862 нови случаи, пресметките говорат дека 32% од тестираните имале позитивни резултати на ковид. Бројот на активни случаи изнесува 8.587.

Стапија на сила мерките за задолжително носење на маски и на отворено и забрана за групирање на јавни површини по 22 часот.

За неносење маска на отворено предвидена е парична казна од 20 евра.

Министерството за здравство апелираше до сите граѓани да се почитуваат мерките.  „Носењето заштитна маска, одржувањето физичка дистанца и миењето раце се единствените мерки кои можат да го спречат ширењето на вирусот. Да бидеме одговорни и совесни, да го зачуваме нашето здравје, но и здравјето на нашите најблиски.“, апелираше МЗ.

Од вчера исто така самоизолацијата е задолжителна при тестирање за Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па се до добивање на резултатот. Доколку резултатот е позитивен самоизолацијата продолжува.

За прекршителите предвидена е казна од 50 евра.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена