Поврзи се со нас

Македонија

Цената на струјата ќе зависи од берзата се додека не обезбедиме поголемо сопствено производство, вели Анѓушев

Објавено

на

Не постои друг начин како да се обезбеди поевтина струја во овој момент освен по пазарна цена на берза, поради големата флуктуација на цените, вели претседателот на Македонската енергетска асоцијација, Кочо Анѓушев.

„Никој не се осмелува да даде фиксна цена за подолг временски период и таквата состојба ќе продолжи и во одреден период, се додека практично не се создаде ситуација во која ќе може  да се нуди електрична енергија од сопствено производство. Само производителите можат да дадат гарантирана фиксна цена во одреден период, се друго е проблематично“, вели претседателот на МЕА.

„Македонската економија троши 400 мегавати електрична енергија. Доколку некој сака да обезбеди годишна цена или да има годишни договори на година дена со фиксни цени, единствена можност тоа да се направи е преку берза, но за да се работи преку берза потребно е да се купи струјата за година дена однапред. Мора да сме свесни дека, за македонската економија да може некој да ја гарантира цената или да ја кредитира по фиксна цена однапред, потреби се околу една милијарда евра фиксна сума денеска. Но не постои субјект што тоа може да го обезбеди. Затоа сите нудат HUPEX цени и обезбедуваат електрична енергија врзана со плаќања кои ги сведуваат снабдувачите на брокери. Во меѓувреме индустријата има проблем што не може да ги формира цените на своите производи, бидејќи кога има варијабилна цена на некој од компонентите кои влегуваат во цената на чинење на производот на дневно ниво, не можете да се формира стабилна цена на производ“ вели Анѓушев

Во овој момент во услови на раст и дневно флуктуирање на цената на електричната енергија на берза, најпогодени се компаниите кои во цената на производот имаат значаен удел на електричната енергијата, како во металургијата каде струјата учествува со околу 40 до 50% или во металната индустрија каде учеството е околу 15 %, но и други значајни дејности кои имаат сериозен удел во домашната економија и креирањето на БДП

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 2 часа

Собранието изгласа продолжување на кризните состојби

Здравје и убавинапред 3 часа

Маски од круша за нега на кожата и косата

Гостиварпред 5 часа

Ново противпожарно возило доделено на ТППЕ во Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Гостивар ќе бара владини субвенции за струја за училиштата и градинките

Вестипред 7 часа

Путин по прогласувањето на четирите територии за дел од Русија: „Тоа го сакаа милиони луѓе, тие сега се засекогаш граѓани на Русија“

Македонијапред 8 часа

Од полноќ поскапуваат бензините

Гостиварпред 8 часа

Приведен гостиварец кој нарушил јавен ред и мир

Гостиварпред 9 часа

Совет Гостивар: Дебата за Планот за вработување во општината и буџетските пари

Гостиварпред 10 часа

Физички напад во Гостивар поради имот

Гостиварпред 11 часа

Оштетен доводен канал во близина на ХЕЦ Врбен, вода се излева од каналот

Културапред 12 часа

Промоција на новото книжевно дело на Александар Михајловиќ во Гостивар

Македонијапред 13 часа

Викенд временска прогноза

Вестипред 14 часа

Православен празник посветен на Светите Вера, Надеж и Љубов

Гостиварпред 1 ден

ВМРО ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Гостиварпред 1 недела

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 1 недела

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 1 недела

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 2 недели

„Светлината на светот“, нова книга на гостиварецот Михајловиќ

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 2 недели

Обвинителството за синоќешниот случај во Гостивар – Пронајден е пиштол, се проверуваат снимки од камери…

Гостиварпред 1 недела

Ресурсен центар Гостивар: Пријавување на социјално загрозени кои имаат потреба од бесплатна нега и грижа

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 2 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Çmimi i rrymës elektrike do të varet nga bursa derisa të sigurojmë më shumë prodhim vetanak, thotë Angjushev

Објавено

на

Nuk ka rrugë tjetër për të siguruar rrymë më të lirë për momentin përveç me çmimin e tregut në bursë, për shkak të luhatjes së madhe të çmimeve, tha kryetari i Shoqatës së Energjisë së Maqedonisë, Koço Angjushev.

“Askush nuk guxon të japë një çmim fiks për një periudhë më të gjatë dhe një situatë e tillë do të vazhdojë edhe për një kohë, derisa praktikisht të krijohet një situatë në të cilën do të mund të ofrohet energji elektrike nga prodhimi vetanak. Vetëm prodhuesit mund të japin një çmim fiks të garantuar në një periudhë të caktuar, gjithçka tjetër është problematike”, tha presidenti i MEA.

“Ekonomia maqedonase konsumon 400 megavat energji elektrike. Nëse dikush dëshiron të sigurojë një çmim vjetor ose të ketë kontrata vjetore për një vit me çmime fikse, e vetmja mundësi për ta bërë këtë është përmes bursës, por për të punuar përmes bursës është e nevojshme të blini energji elektrike një vit përpara. Duhet të jemi të vetëdijshëm se që ekonomia maqedonase të mund të garantojë çmimin ose ta huazojë me çmim fiks paraprakisht, sot duhet një shumë fikse prej rreth një miliard euro. Por nuk ka asnjë ent që mund ta sigurojë këtë. Kjo është arsyeja pse të gjithë ofrojnë çmime HUPEX dhe ofrojnë energji elektrike që lidhet me pagesat, e cila zbret tek furnizuesit e ndërmjetësve. Ndërkohë, industria ka problem që nuk mund të formojë çmimet e produkteve të saj, pasi kur ka një çmim të ndryshueshëm të njërit prej komponentëve që përfshihen në çmimin e kostos së produktit në baza ditore, nuk mund të formoni çmim stabil i produktit”, tha Angjushev.

Në këtë moment, në kushtet e rritjes dhe luhatjes ditore të çmimit të energjisë elektrike në bursë, janë më të prekura kompanitë që kanë një peshë të konsiderueshme në çmimin e produktit, si për shembull në metalurgji ku energjia elektrike merr pjesë me rreth 40 deri në 50 % ose në industrinë metalike ku pesha është rreth 15%, por edhe aktivitete të tjera të rëndësishme që kanë peshë serioze në ekonominë vendase dhe në krijimin e PBB-së.

Популарно изминативе 100 дена