fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Цените во дуќаните растат – инспекциите велат немаат надлежност да ги контролираат

Објавено

на

Граѓаните периодов се сведоци на поскапувања на голем дел од производите кои ги купуваат во дуќаните, за исхрана, одржување хигиена и друго. На новинарско прашање околу зголемувањето на цените во трговските објекти, директорот на Пазарната инспекција Стојко Пауновски одговори дека немаат надлежност да ги контролираат цените во трговијата на мало.

„Државниот пазарен инспекторат врши контрола на цените, меѓутоа само на оние што се донесени на државно ниво, како заштитени или ограничени цени. За жал, во трговијата на мало за најголемиот дел производи и стоки што се покачени овој период, немаме надлежност да контролираме, бидејќи како држава сме ориентирани кон пазарната економија, а во пазарната економија и во приватниот сектор секој си оди од побарувачката и потрошувачката, како и од трошоците на набавка, трошоците за превоз што ги имаат, како и она што им е како маржа, односно заработувачка на самите претпријатија. Со еден збор немаме надлежност да ги контролираме цените.“, изјави Пауновски.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!