Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Централен митинг на АА/А: Гостивар стана модел за успех, бараме доверба за да продолжиме со ефикасно работење

Објавено

на

Коалицијата Алијанса за Албанците/Алтернатива вечерва одржа централен предизборен митинг во Гостивар. На митингот во спортската сала, беа претставени кандидатите од листата на советници и кандидатот за втор градоначалнички мандат, Арбен Таравари.

„Благодарен сум што нашата екипа во последните три недели носи една позитивна енергија во Гостивар. Мислам дека со ваква екипа неизбежно е да имаме победа и ќе ја водиме општината уште еден мандат. Во изминатите 4 години Гостивар стана една од најтранспарентните општини во Северна Македонија, а на прво место од општините кои се раководени од Албанци. И тоа не го велам јас, туку го потврдуваат анализи. Работевме, градевме и резултатите се видливи. На овие избори излегуваме со програмата„ Трансформација на Гостивар“, која има проекти што ќе го претворат градот во четирисезонско туристичко место, има инвестиции во инфраструктурата, нови велосипедски патеки, спортски терени, Аква парк, Центар за аутизам и многу други. Опонентот денес кажува дека за 100 дена ќе реализирал 24 проекти, па тој за 8 години не реализираше толку. И наведува изградба на канализации во места кадешто канализациите ние веќе сме ги завршиле. Ние го бараме вашиот глас со гордост и достоинство, за да продолжиме со ефикасно работење и во следните 4 години. На 17 октомври ќе славиме победа заедно во центарот на градот“, рече Таравари од говорницата.

Носителот на советничката листа Валбон Лимани побара поддршка од гласачите на изборите во недела, за како што рече, да продолжи трасирањето на патот за Гостивар кон европски град.

„За мене претставува привилегија што сум дел од овој тим, кој е полн со љубов и почит за Гостивар. Сите ние сме овде за каузата на Гостивар, како што гласи и нашето мото „Сите сме еднакви, сите сме гостиварци!“. Денот на изборите ќе биде ден на победа, а победата ќе биде на Гостивар. Денот на изборите ќе продолжи да се трасира патот на Гостивар кон европски град“, истакна Лимани.

Претседателот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села во своето обраќање изрази убедување дека нивната коалиција ќе победи на Локалните избори, не само во Гостивар туку и во останатите општини кадешто имаат кандидати.

„Ние пред вас, гласачите, граѓаните излегуваме само со вистината. Вистини нема две, има една. Ги прашувам која е нивната вистина кога Невзат го обвинува Таравари за депонии, а во Липково, Еркан вели дека надлежностите за депониите ги има централната власт. И обвинувањата за казината се такви, затоа што тие го бараат гласот со манилупации и лаги, а ние имаме вистина. Со вашето присуство и атмосферата вечерва покажавте дека за Гостивар патот по кој треба да се движи е јасен. Затоа што имаме најтранспарентна, најнекорумпирана, најизградена општина, без скандали. Гостивар стана модел за успех, а не како општините што ги водат ДУИ. По 17 октомври ќе нема општини што ќе ги води ДУИ, затоа што Алијанса за Албанците/Алтернатива ќе победи од  Струга до Липково.“, кажа Села.

На митингот во Гостивар зборуваше и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши кој нагласи: „Овие локални избори имаат и друга димензија и порака, затоа што победата во Гостивар, Чаир, Струга и во другите општини ќе биде чекор кон победа и за парламентарните избори.“

Од говорницата се обратија и уште неколку кандидати од советничката листа, соработници и функционери.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 11 часа

Околу 700.000 македонски државјани живеат надвор од државата-Извештај на ОЕЦД

Македонијапред 12 часа

Утре прекин на струјата во долнореканскиот крај

Спортпред 13 часа

ФФМ: Благодарност за импресивната поддршка од навивачите

Вестипред 13 часа

Песков: Русија останува подготвена за преговори, но променети се условите

Гостиварпред 14 часа

Физички напад во Шеста зона во Гостивар

Гостиварпред 16 часа

Оглас за 14 вработувања во обвинителствата низ земјава, во Гостивар предвидено едно

Гостиварпред 17 часа

Приведени две лица од гостиварско заради марихуана

Македонијапред 17 часа

Бектеши: Рудници, казина и банки нема да бидат поддржани, а угостители и хотелиери да

Македонијапред 19 часа

МНР го осудува говорот на омраза на фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугаријa

Македонијапред 19 часа

Греење за градинките ќе има, вели министерката Тренчевска

Гостиварпред 20 часа

Обилни врнежи-Најмногу дожд на Шапка, во Пожаране и Маврово

Гостиварпред 21 час

Неколкучасовни прекини на струјата во два дела во Гостивар и во Корито

Вестипред 22 часа

Вселенското летало на НАСА успешно се судри со астероид

Гостиварпред 1 недела

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 5 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Спортпред 2 недели

КК Гостивар сезоната ја започнува против Пелистер во „Младост“

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 4 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 5 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 1 недела

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 4 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

Објавено

на

Koalicioni Aleanca për Shqiptarët/Alternativa sonte mbajti tubim qendror parazgjedhor në Gostivar. Në tubimin në sallën e sportit, ishin të prezantuar kandidatët nga lista e këshilltarëve dhe kandidati për mandat të dytë për kryetar komune, Arben Taravari.

“Jam falenderues që ekipi jonë në tre javët e kaluara mban një energji pozitive në Gostivar. Mendoj që me një ekip të këtillë është e pa diskutueshme që të kemi fitore dhe do t’a udhëheqin komunën edhe një mandat. Në 4 vitet e kaluara Gostivari u bë një nga komunat më transparente në Maqedoninë e Veriut, kurse në vend të parë nga komunat të cilat janë të udhëhequra nga Shqiptarë. Dhe atë nuk e them unë, por e pohojnë analizat. Punuam, ndërtuam dhe rezultatet janë të dukshme. Në këto zgjedhje dalim me programin “Transformim i Gostivarit, i cili ka projekte që do t’a shndërrojnë qytetin në vend turistik katër sezonal, ka investime në infrastrukturë, shtigje të reja të biçikletave, terrene sporti, Akua park, Qendër për autizëm dhe shumë të tjera. Kundërshtari sot tregon se për 100 ditë do të realizojë 24 projekte, po ai për 8 vjet nuk ka realizuar aq. Dhe lajmëron ndërtim të kanalizimeve në vende ku kanalizimet ne veçmë i kemi mbaruar. Ne e kërkojmë votën tuaj me krenari dhe dinjitet, që të vazhdojmë me punë efikase edhe në 4 vitet e ardhshme. Më 17 Tetor do të festojmë fitore së bashku në qendrën e qytetit”, tha Taravari nga foltorja.

Bartësi i listës së këshillit Valbon Limani kërkoi mbështetje nga votuesit në zgjedhjet të dielën, për siç tha, të vazhdojë shtrimi i rrugës për Gostivarin kah qytetit europian.

“Për mua paraqet privilegj që jam pjesë e këtij ekipi, i cili është i mbushur me dashuri dhe respekt për Gostivarin. Të gjithë ne jemi këtu për kauzën e Gostivarit, siç është dhe motoja jonë “Të gjithë jemi të barabartë, të gjithë jemi gostivaras!”. Dita e zgjedhjeve do të jetë ditë e fitores, kurse fitorja do të jetë e Gostivarit. Ditën e zgjedhjeve do të vazhdojë të shtrohet rruga e Gostivarit kah një qyteti europian”, potencoi Limani.

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Zijadin Sela në drejtimin e tij shfaqi bindje se koalicioni i tyre do të fitojë në Zgjedhjet lokale, jo vetëm në Gostivar por edhe në komunat e tjera ku kanë kandidatë.

“Ne para jush, votuesve, qytetarëve dalim vetëm me të vërtetën. Të vërteta nuk ka dy, ka një. I pyes cila është e vërteta e tyre kur Nevzati e akuzon Taravarin për deponitë, kurse në Likovë, Erkani thotë se kompetencat për deponitë i ka qeveria qendrore. Edhe akuzat për kazinot janë të tilla, pasi që ato e kërkojnë votën me manipulime dhe gënjeshtra, kurse ne kemi të vërtetën. Me praninë tuaj dhe atmosferën sonte treguam se për Gostivarin rruga nëpër të cilën duhet të lëvizë është e qartë. Pasi kemi komunë më transparente, më të pa korruptuar, më të ndërtuar, pa skandale. Gostivari u bë model për sukses, e Jo si komunat që i udhëheq BDI-ja, pasi që Aleanca për Shqiptarët/Alternativa do të fitojë nga Struga deri në Likovë.”, tha Sela.

Në tubimin në Gostivar foli edhe lideri i Alternativës, Afrim Gashi i cili theksoi: “Këto zgjedhje lokale kanë edhe dimenzion dhe mesazh tjetër, pasi që fitorja në Gostivar, Çair, Strugë dhe në komunat tjera do të jetë hap kah fitorja edhe për zgjedhjet parlamentare.”

Nga foltorja u drejtuan edhe disa kandidatë nga lista e këshilltarëve, bashkëpunëtorë dhe funksionarë.

Популарно изминативе 100 дена