Поврзи се со нас

Рецепти

Цреши, чоколадо и шлаг: Рецепт за Шварцвалд колач кој вреди да се проба

Објавено

на

  Чоколаден бисквит, шлаг и цреши се главните состојки на еден од најпопуларните светски десерти кои доаѓаат од Германија.

  Колачот Шварцвалд е омилен германски класик поради фантастичната комбинација на чоколадо, цреши и шлаг, а иако подготовката бара малку трпение, трудот е награден со совршен вкус. Наместо во форма на торта, можете да подготвите „шварцвалдику“ на малку поинаков начин, како на пример венец со желе од вишни.

  Состојки за  торта  Шварцвалд :

  За тесто:

  4 јајца
  100 гр шеќер
  100 гр брашно
  30 гр какао

  За крем:

  500 мл шлаг
  2 кесички ванилин шеќер
  100 гр џем од цреши

  За желе:

  100 гр замрзнати или свежи цреши
  1 кесичка желе за колачи
  50 гр шеќер

  За декорација:

  40 гр чоколада во парчиња
  12 коктел вишни
  Масло и шеќер во прав за да се премачка калапот

  Подготовка:

  Обложете го калапот за торта и средишниот калап со хартија за печење. Одделете ги жолчките од белките. Изматете ги белките со шеќерот во тврдо тесто, додадете ги жолчките и измешајте ги во пената. На крајот измешајте го просеаното брашно со какаото, истурете ја смесата во калап и печете на 160 ° C, околу 40 минути. По печењето оставете го бисквитот да се излади во калапот и потоа превртете го врз основата. Исечете го бисквитот на три дела.

  Изматете го шлагот со ванилиниот шеќер во цврст шлаг. Долниот слој од бисквитот премачкајте го со џем и врз него ставете уште еден слој бисквит. Избришете го металниот калап со масло и посипете со шеќер во прав. Обрачот и калапот за средината, кој исто така го бришеме со масло и го посипуваме со шеќер во прав, го ставаме врз бисквитот. Бисквитот премачкајте го со шлаг, додајте го горниот слој од бисквитот и чувајте го во фрижидер да се стегне.

  Во тенџере со 150 мл вода се ставаат црешите и се варат. Процедете низ сито и вратете го сокот во тенџерето. Оставете да зоврие, додадете го желето од колачот и шеќерот. Сварете кратко и оставете го на страна. Оставете малку да се излади, а потоа прелијте ја со лажица по површината на колачот во калапот, оставете да се исцеди, па извадете го обрачот и извадете го калапот за средината.

  Надворешната страна на колачот премачкајте ја со шлаг и премачкајте ја со парчиња чоколадо. Преостанатиот шлаг наполнете го во кеса за пециво и украсете го горниот дел од венецот. На крај украсете со вишни.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Македонијапред 12 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 15 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 16 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 17 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 18 часа

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 19 часа

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 19 часа

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 20 часа

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Гостиварпред 21 час

  Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

  Македонијапред 21 час

  Се намалува цената на горивата

  Македонијапред 22 часа

  Почна исплатата на социјалната помош за јуни

  Гостиварпред 23 часа

  Казни за 65 мотоциклисти во Гостивар и Тетово, 3 мотори одземени

  Гостиварпред 1 ден

  Јули продолжува со жештини и развој на нестабилност во попладневните часови

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена