Поврзи се со нас

Гостивар

Црквата Света Петка во Стенче ќе одбележи 100 години од возобновувањето

Објавено

на

Едновековниот јубилеј од возобновувањето црквата Света Петка во тетовско Стенче ќе го одбележи во петок 21 април. Црковниот одбор информира дека успешни биле повиците до верниците кои донираат средства и со нив се изврши подновување на црковната околина и инфраструктура.

„По објавениот повик до верниците се собраа средства за набавување на црковно ѕвоно-камбана, поставена е нова влезна врата и готов е летниковецот. Сега уште подостојно ќе се одбележи јубилејот 100 години од изградбата на црквата Света Петка во село Стенче, на 21 април петок на празникот Источен Петок-Балаклија“, информира Петре Гроздановски, благајник на црковниот одбор.

Во петок празничната литургија ќе почне во 9 часот, додека во 10 часот и 30 минути ќе се одржи водосвет и режење на кумските колачи. На пладне е планирано да почне заедничка братска и сестринска трпеза на љубовта и сеопшта народна веселба.

Црквата Света Петка  која датира од 1923 година се наоѓа на планински предел над селото на планината Сува Гора. Од 2018 година црквата Света Петка е една од дестинациите на планинарско-рекреативната пешачка акција „Милениумска патека“.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена