Поврзи се со нас

Гостивар

ЦРППР: Градежните работи во Русино се очекува да завршат до крајот на август

Објавено

на

Центарот за развој на Полошкиот плански регион (ЦРППР), информира за состојбата со  управувањето со отпадот во Полошкиот плански регион и нестандардната депонија Русино. Како и за пречките со кои се соочува Заедничкото јавно претпријатие Русино/Полог.

„Градежните работи за изведба на брзи мерки за санација на депонијата Русино се одвиваат согласно динамичкиот план. Досега, беа реализирани подготвителните работи, поставена е колска вага за мерење на количината на отпад, а во тек е изградба на насипите и воспоставување на системот за рециркулација на исцедокот. Градежните работи според динамичкиот план се очекува да завршат до крајот на август 2021. Со заокружувањето на овој процес, конечно ќе се спречи деградацијата на животната средина која е предизвикана од неконтролираните пожари и излевањето на исцедокот од депонираниот отпад“, информираат од ЦРППР.

Од центарот за развој на полошкиот плански регион уште напоменуваат дека неисполнетите финансиски обврски на Општините Маврово и Ростуше, Брвеница и Врапчиште претставуваат пречка претпријатието Русино/Полог да продолжи со работа.

„Со депонијата ќе управува Заедничкото јавно претпријатие Русино/Полог. Процесот на основање на претпријатието е завршен. Во тек е постапка за наплата на доспеаните обврки на деветте општини од полошкиот регион по основ на иницијалниот влог кој што е предуслов за претпријатието да започне со кадровско екипирање и воспоставување на систем за работа и контрола на депонијата. Општините Тетово, Гостивар, Боговиње, Теарце, Желино и Јегуновце изминатиот месец ги подмирија своите обврски, додека Општините Маврово и Ростуше, Брвеница и Врапчиште сеуште немаат извршено транфер на средства, што всушност претставува пречка претпријатието да продолжи со работа според зацртаната програма“, се вели во соопштението.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 4 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена