Поврзи се со нас

Гостивар

Црвен Крст Гостивар подели хуманитарни пакети и едуцираше пензионери за заштита од ковид

Објавено

на

Изминатиот период Општинската Организација на Црвениот Крст во Гостивар спроведе неколку активности од хуманитарен и едукативен карактер.

Тимови од организацијата во периодот од 5 до 19 март извршија дистрибуција на хуманитарна помош – пакети со храна и хигиена во рурални средини за семејства од социјално загрозени групи, кои се најпогодени за време на пандемијата Ковид-19.

Беа поделени 200 пакети со храна и 200 пакети со средства за хигиена, донација од Меѓународна федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина.

Во текот на работната недела што измина пак, беа организирани три едукативни предавања на тема “Промоција на хигиена, контрола и превенција од Ковид-19 за членовите на пензионерското здружение во Гостивар, како ризична група.

Црвениот крст во рамки на операцијата за спроведување со последиците и како и намалување на ризиците од Ковид-19, континуирано работи на полето на промоција на хигиена, наведуваат од организацијата.

 

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 2 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Долга традиција на незаменлив вкус, „Ла Шишко“ со нов локал во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Гостиварпред 3 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 2 дена

Денес се слави Петровден

Рецептипред 3 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 3 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Гостиварец пријавил уцена со фотографија на малолетната ќерка на социјални мрежи

Гостиварпред 4 недели

Вознемирувачки случај во гостиварско-Татко си ги нападнал ќерката и синот

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена