fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Црвен Крст Гостивар подели хуманитарни пакети и едуцираше пензионери за заштита од ковид

Објавено

на

Изминатиот период Општинската Организација на Црвениот Крст во Гостивар спроведе неколку активности од хуманитарен и едукативен карактер.

Тимови од организацијата во периодот од 5 до 19 март извршија дистрибуција на хуманитарна помош – пакети со храна и хигиена во рурални средини за семејства од социјално загрозени групи, кои се најпогодени за време на пандемијата Ковид-19.

Беа поделени 200 пакети со храна и 200 пакети со средства за хигиена, донација од Меѓународна федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина.

Во текот на работната недела што измина пак, беа организирани три едукативни предавања на тема “Промоција на хигиена, контрола и превенција од Ковид-19 за членовите на пензионерското здружение во Гостивар, како ризична група.

Црвениот крст во рамки на операцијата за спроведување со последиците и како и намалување на ризиците од Ковид-19, континуирано работи на полето на промоција на хигиена, наведуваат од организацијата.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!