Поврзи се со нас

Забава

Цвеќиња кои ќе бидат совршена декорација за вашиот дом

Објавено

на

Многу луѓе мислат дека одгледувањето цвеќе е лесна работа, но обврските што ги бараат цвеќињата многу брзо ги убедуваат во спротивното. Наводнување, кастрење, пресадување, ѓубрење, сето тоа се работи кои не треба да се занемарат при одгледувањето на растенијата.

Ако ги сакате, но немате време да се грижите за нив, тогаш цвеќињата кои растат во вода се идеалното решение за вас. Тоа се растенија кои можат да се одгледуваат во вода односно бараат нивната земја да е постојано влажна.

Ова се растенијата кои можат да бидат совршена декорација во вашиот дом:

Декоративна коприва

Ова растение е многу лесно за одгледување и треба да му обезбедите само два услови – многу вода и место каде што директно не допираат сончевите зраци. Добро се комбинира со други цвеќиња бидејќи листовите можат да бидат црвени, жолти, зелени, портокалови, розови или шарени.

Бамбус

Бамбусите кои се одгледуваат во куќата одлично ја поднесуваат грејната сезона, а тој што можете да го видите речиси насекаде е среќниот бамбус. Може да се одгледува во вода, а најдобро е да се менува секоја недела и да се прелива со зовриена оладена вода во стаклен сад.

Филодендрон

Филодендрон е едно од растенијата чија грижа е наједноставна. Ако го имате ова растение кое го одгледувате со години, можете да му отсечете дел од врвот и да го ставите во вода и лесно ќе ги испушти своите корени. Така, можете да одгледувате филодендрон во нова саксија, но само во вода.

Собен ползавец

Постојат неколку варијанти на ползавци во затворен простор кои лесно може да се размножуваат и одгледуваат. Тоа е едно од ретките растенија кое нема да угине ако претерате со залевање. Ставете го на светло место за да не се издолжат стеблата и листовите да не станат бледи.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 5 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена