Поврзи се со нас

Гостивар

Д-р Цана: Во пандемија не треба ниту да се размислува да се прават свадби и собири

Објавено

на

Ризикот за ширење на коронавирусот при поголеми собири е огромен, предупредуваат лекарите. Особено ако се има предвид дека состојбата периодов секојдневно станува се‘ посериозна и бројката на заразени не е за занемарување.

„Општа констатација е дека состојбата е крајно загрижувачка, тоа го покажуват секојдвените бројки на заразени и хоспитализирани, се рушат рекорди. Наредните денови, недели и да не велам месеци, ќе бидат период кога секојдневно ќе имаме нови бројки кои ќе бидат поголеми од претходните. Единствен апел од општата проценка на состојбата би бил, максимално да се придржуваме до тие три златни правила (маска, дистанца, хигиена), кои се единствено оружје, научно докажано во заштитата против ширење на коронавирусот. Во услови на пандемијата за организирање на свадби, собири со повеќе од 10 луѓе не треба ниту да се размислува, а не да се прават. Службите кои се одредени за контрола на спроведување на мерките и препораките треба да бидат ригорозни во тој правец. Ризикот е голем.“, изјави при вчерашната посета на Гостивар, инфектологот Фадил Цана.

Сепак и покрај забраните, факт е дека се организираат свадби и други семејни веселби и собири. Изминатиот период во угостителски објект во гостиварско, во два наврати полицијата и пазарните инспектори затекнаа свадби со над 100 гости. Сопственикот два пати беше лишен од слобода и се соочува со кривична пријава, објектот беше затворен.

Според последните податоци од Министерството за здравство, заклучно со вчера регионот на Гостивар има 340 активно заразени со ковид. 

 

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 27 минути

Врнежи од дожд утре и во петок

Гостиварпред 2 часа

Го соблекле, му го пребарувале возилото и заминале…несекојдневен случај во гостиварско

Гостиварпред 3 часа

Gostivarpress.mk домаќин на ученици-млади новинари од ООУ „М.К.Ататурк“

Гостиварпред 5 часа

Гостиварец задржан во полиција по пријава за напад врз сопругата

Македонијапред 5 часа

Уставен го укина делот „националност“ во Законот за матична евиденција

Вестипред 6 часа

Шојгу: Во „специјалната воена операција“ загинаа над 444.000 украински војници

Гостиварпред 8 часа

Демнат крадци! СВР Тетово советува: Заклучувајте ги автомобилите и не оставајте вредни предмети на седиштата

Македонијапред 8 часа

Од понеделник исплата на субвенциониран студентски оброк на неделно ниво

Здравје и убавинапред 9 часа

Зошто е корисно редовно да се консумира киселото млеко?

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена