Поврзи се со нас

Гостивар

Д-р Максимоска: Дијабетот е „тивок убиец“, намалете ги ризиците

Објавено

на

 

„Долготрајно зголемените нивоа на шеќер во крвта практично не се чувствуваат, но предизвикуваат големи оштетувања, пред сѐ, на крвните садови ‒ компликации и намалување на квалитетот и должината на животот. Денес е 14 ноември, Светски ден на дијабетесот и нашата цел со денешнава панел дискусија е насочена кон зголемување на свеста за намалување на ризик факторите и одложување на појавата на дијабетес како и превземање на превентивни мерки за намалување на комликациите кај пациетите со дијабетес.“, порача на панел дискусијата што се одржа денес во Гостивар, д-р Слаѓана Максимоска, специјалист ендокринолог.

Настанот го организираше Здружението „When in Trouble“ по повод Денот на борба против дијабетот.

„Сакаме да го насочиме вниманието, да ја поткренеме свеста за да може превентивно да делуваме кај граѓаните, затоа што дијабетот е подмолна болест и ги напаѓа сите органи, а од друга страна со почитување на препораките на стручните медицински лица може превентивно да делуваме, и секој пациент може нормално да функционира и да живее“, рече претседателката на здружението, Билјана Беловинова.

Стручните лица појаснуваат дека симптомите кај дијабетес тип 1 и тип 2 не се појавуваат со ист интензитет.

„Имаме неколку типови на дијабет, тип 1 кој обично се јавува кај младите, тип 2 кај постари и гестациски којшто се јавува во втор или трет семестар од бременоста. Она што е важно да кажеме дека при дијабет тип 1 симптомите се јавуваат многу брзо и побрзо се поставува дијагнозата, додека кај дијабет тип 2 симптомите долго години може да бидат непрепознаени, и болеста да биде откриена при рутински контолри или кога ќе се јават компликации како мозочен или срцев удар. Најчестите симптоми се често мокрење, преголема жед, заматен вид, намалена концентрација. Кога зборуваме за превенција на дијабетесот, веднаш да кажеме дека не постои ефикасна превенција за дијабетес тип 1. Превентивните мерки се насочени кон превенција од дијабетесот тип 2. Прво и основно е да се внимава на исхраната, да се одржува нормална телесна тежина и да се применува редовна физичкa активност.“, подвлече д-р Максимоска потврдувајќи дека се‘ почесто има и случаи на бебиња со ризик од дијабет од самото раѓање, поради гестациски дијабет кај мајката:

„Има пораст на бебиња кои се со ризик од дијабет поради гестациски дијабет. Гестациски значи дека мајката го немала претходно, се јавил во бременоста. Поради нездравиот начин на живот, лоша исхрана, намалена физичка активност имаме и зголемен број на пациентки со гестациски дијабет, кој потоа е ризик за бебето“.

Пред почетокот на настанот присутните имаа можност бесплатно да измерат ниво на шеќер во крвта.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 40 минути

Врнежи од дожд утре и во петок

Гостиварпред 3 часа

Го соблекле, му го пребарувале возилото и заминале…несекојдневен случај во гостиварско

Гостиварпред 4 часа

Gostivarpress.mk домаќин на ученици-млади новинари од ООУ „М.К.Ататурк“

Гостиварпред 5 часа

Гостиварец задржан во полиција по пријава за напад врз сопругата

Македонијапред 6 часа

Уставен го укина делот „националност“ во Законот за матична евиденција

Вестипред 7 часа

Шојгу: Во „специјалната воена операција“ загинаа над 444.000 украински војници

Гостиварпред 8 часа

Демнат крадци! СВР Тетово советува: Заклучувајте ги автомобилите и не оставајте вредни предмети на седиштата

Македонијапред 9 часа

Од понеделник исплата на субвенциониран студентски оброк на неделно ниво

Здравје и убавинапред 9 часа

Зошто е корисно редовно да се консумира киселото млеко?

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена