Поврзи се со нас

Гостивар

Д-р Османи советува како да се заштити видот на децата во време на онлајн настава?

Објавено

на

Најголемиот дел од учениците во оваа учебна година наставата ја следат онлајн, што подразбира долг временски период поминат пред некој електронски уред.

За генерацијата која генерално е роб на технологијата, и учењето од далечина носи ризик за последици врз развојот и здравјето. Особено на удар се очите и видот.

Офталмолозите советуваат како родителите и децата може да ги спречат или ублажат несаканите влијанија.

„Најважно е децата да не остануваат предолго пред уредите. Факт е дека сега со онлајн учењето мора да поминуваат повеќе време пред компјутер, лап топ, телефон, но она што сакам да го дадам како совет е задолжително да се прават паузи. На секој еден час поминат пред електронски уред, детето да направи пауза од 10-тина минути и при тоа да гледа во далечина, повеќе од чест метри. Може преку прозор, од двор, зависно каде живее. Исто така, секој момент што може да се искористи за прошетка надвор, очите се одмораат на тој начин“, советува д-р Илир Османи, офталмолог и хирург.

Доктор Османи нагласува дека родителите задолжително треба да се обратат за медицинска консултација и помош, доколку забележат некакви проблеми со очите кај детето. Симптомите, вели тој може да бидат различни, затоа е важно да се изврши стручен преглед. „Родителите треба да побараат стручен совет и преглед ако децата премногу се доближуваат за да гледаат во телефонот, компјутерот, потоа може да се јави пецкање во очите, непријатност, па дури и болка“, вели офталмологот.

Истражувања во областа на употреба на електронските уреди кај децата и младите покажале дека над половината од нив, го имаат смарт телефонот при рака во секое време од денот. Уште попоразително е што голем дел заспиваат со телефоните уклучени онјалн покрај себе.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена