Поврзи се со нас

Гостивар

Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

Објавено

на

„За да ја засакаш планината и да стане дел од твојот живот, доволно е еднаш да отидеш. Кој еднаш отишол на планина, гарантирам дека секогаш ќе ѝ се враќа“, порача познатиот неврохирург проф. д-р Јовица Угриновски, претседател на Федерацијата на планинарски спортови, од состанокот што денес се одржа во Гостивар, на кој учествуваа претставници од Планинарските друштва.

„Како федерација сакаме да ги слушнеме искуствата и мислењата на планинарските друштва и ова се редовни средби кои за таа цел ги организираме, кон крајот на секоја година. Многу ми е драго што што во северозападниот регион на Македонија, односно во Тетово, Гостивар, Ростуше, Кичево, Дебар планинарските спортови и планинарењето стануваат се‘ попопуларни, особено кај младите, учениците. Планинарењето е релаксирачка активност што го подобрува и физичкото и менталното здравје. Тоа особено се покажа како многу потребно во време на карантинот, кога поголемиот дел од луѓето беа изолирани, а учениците одржуваа настава онлајн. Престојот во природа има големи здравствени придобивки. Што се однесува до спортската активност, тоа значи искачување на највисоките планини и искачување на сите планини низ различни континенти, со што Македонија може да се пофали во последните десетина години.“, подвлече Угриновски.

Состанокот се одржа во просториите на гостиварското основно училиште „Исмаил Ќемали“.

„Ми претставува голема чест и привилегија што сме домаќини на федерацијата на планинарски спортови и што денес како гостин го имаме проф.д-р Јовица Угриновски. За придобивките од планинарењето не мора многу да се зборува, тоа е познато, и во оваа прилика би ги повикала сите, особено младите што повеќе да бидат активни, да пешачат и да планинарат“, рече директорката на училиштето, Шпреса Усеини.

Во поздравниот говор, претседателот на гостиварското планинарско друштво „Шари“, Ќерим Абази изрази задоволство што имаат можност да се соберат на заедничка средба и да дискутираат за состојбите во областа во која делуваат.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Занимливостипред 3 часа

Расположението се менува и под влијание на боите

Гостиварпред 6 часа

Матевска: Ние сме единствена земја во светот каде пензионерите протестираат, не се издржува!

Македонијапред 8 часа

Од 1.500 до 3.000 денари месечно државна помош за пензионерите со ниски пензии

Македонијапред 8 часа

Антикризни мерки: За ученици по 20/30 евра месечно, за студенти ваучер за превоз…

Македонијапред 10 часа

МВР трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, објавени фотографија и опис

Македонијапред 11 часа

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 12 часа

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Гостиварпред 13 часа

Нова песна на гостиварското дуо “D’Reamers”

Регионпред 14 часа

Владата на Словенија ќе ги врати парите на граѓаните од казни за прекршување на мерките против Ковид

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 5 дена

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена