fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Да добиваат подетални материјали за да развиваат подобра дискусија, побараа советниците на Општина Гостивар

Објавено

на

  • Shqip

Финансии, образование, урбанизам, работата на ЈП „Комуналец“ беа областите на кои се однесуваа точките што ги разгледуваше Советот на Општина Гостивар на денешната седница, седма по ред на новиот состав.

Советниците изгласаа одлука врз основа на која Општина Гостивар презема обврска за плаќање на електрична енергија за пумпите за вода во селата Чегране и Форино. Како што беше образложено, овој чекор е во насока жителите да не останат без вода. Менаџирањето со водоводната мрежа во овие села треба да се префрли на гостиварски „Комуналец“, со оглед дека претпријатието „Хигиена“ не е активно подолго време.

На седницата беа усвоени и годишните планови за вработувања во 2023-та година на училиштата: „Единство“ и „Исмаил Ќемали“ во градот и „Прпарими“ во Чегране. Во однос на Комуналец донесени беа: согласност  за Одлуката за утврдување на вредноста на бодот за пресметување на платите на вработените во претпријатието, завршна сметка  и Финанскиски извештај за 2021 година и Ценовник на услуги за градежни работи од ЈП Комуналец.

Дел од советниците во своите обраќања нагласија дека при најави на седниците треба да им се доставуваат подетални материјали за точките на дневен ред, односно извештаи, програми, планови за да може да ги разгледуваат и да развиваат дискусии базирани на факти. „Дебатата е додадена вредност на парламентарната демоктарија“, истакна при тоа, претседателот на Советот, Ваљбон Лимани и побара од административните служби да ги доставуваат сите неопходни материјали до советниците.

Советот денес, исто така донесе одлука за доделување на финансии на Здружението на граѓани “Интеграција на Ромите” за организирање на одбележување на Денот на Ромите во Гостивар.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Гостиварпред 4 часа

Во Гостивар за 6 часа санкционирани 52 возачи на мотоцикли

Гостиварпред 4 часа

ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

Гостиварпред 9 часа

Владиците г.Пимен и г.Јосиф отслужија молебен на гробот на Св. Кирил

Вестипред 11 часа

Факти за мајмунските сипаници

Гостиварпред 13 часа

Триесетина казни во Гостивар и Тетово за возачи кои не пропуштале пешаци

Македонијапред 14 часа

Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност на МПЦ-ОА во Вселенската патријаршија

Спортпред 15 часа

Чистка во Интер, заминуваат 13 играчи

Македонијапред 16 часа

Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје

Македонијапред 17 часа

Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

Технологијапред 1 ден

Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

Гостиварпред 1 ден

Куче скитник нападнало гостиварец

Македонијапред 1 ден

ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

Вестипред 1 ден

СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

Гостиварпред 1 недела

Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

Вестипред 1 недела

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Гостиварпред 1 недела

Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

Гостиварпред 1 недела

Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

Гостиварпред 2 недели

Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

Гостиварпред 2 недели

Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

Гостиварпред 3 дена

Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

Гостиварпред 2 недели

Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

Гостиварпред 1 недела

74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

Гостиварпред 2 недели

Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

Спортпред 1 недела

КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

Гостиварпред 6 дена

Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

Спортпред 6 дена

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 1 недела

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 1 недела

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 недели

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 недели

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 1 месец

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 1 месец

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 2 месеци

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 2 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 2 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Гостиварпред 2 месеци

Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

Спортпред 3 месеци

Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена