Поврзи се со нас

Гостивар

Да добиваат подетални материјали за да развиваат подобра дискусија, побараа советниците на Општина Гостивар

Објавено

на

Финансии, образование, урбанизам, работата на ЈП „Комуналец“ беа областите на кои се однесуваа точките што ги разгледуваше Советот на Општина Гостивар на денешната седница, седма по ред на новиот состав.

Советниците изгласаа одлука врз основа на која Општина Гостивар презема обврска за плаќање на електрична енергија за пумпите за вода во селата Чегране и Форино. Како што беше образложено, овој чекор е во насока жителите да не останат без вода. Менаџирањето со водоводната мрежа во овие села треба да се префрли на гостиварски „Комуналец“, со оглед дека претпријатието „Хигиена“ не е активно подолго време.

На седницата беа усвоени и годишните планови за вработувања во 2023-та година на училиштата: „Единство“ и „Исмаил Ќемали“ во градот и „Прпарими“ во Чегране. Во однос на Комуналец донесени беа: согласност  за Одлуката за утврдување на вредноста на бодот за пресметување на платите на вработените во претпријатието, завршна сметка  и Финанскиски извештај за 2021 година и Ценовник на услуги за градежни работи од ЈП Комуналец.

Дел од советниците во своите обраќања нагласија дека при најави на седниците треба да им се доставуваат подетални материјали за точките на дневен ред, односно извештаи, програми, планови за да може да ги разгледуваат и да развиваат дискусии базирани на факти. „Дебатата е додадена вредност на парламентарната демоктарија“, истакна при тоа, претседателот на Советот, Ваљбон Лимани и побара од административните служби да ги доставуваат сите неопходни материјали до советниците.

Советот денес, исто така донесе одлука за доделување на финансии на Здружението на граѓани “Интеграција на Ромите” за организирање на одбележување на Денот на Ромите во Гостивар.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 10 часа

Собранието изгласа продолжување на кризните состојби

Здравје и убавинапред 10 часа

Маски од круша за нега на кожата и косата

Гостиварпред 13 часа

Ново противпожарно возило доделено на ТППЕ во Гостивар

Гостиварпред 14 часа

Гостивар ќе бара владини субвенции за струја за училиштата и градинките

Вестипред 15 часа

Путин по прогласувањето на четирите територии за дел од Русија: „Тоа го сакаа милиони луѓе, тие сега се засекогаш граѓани на Русија“

Македонијапред 16 часа

Од полноќ поскапуваат бензините

Гостиварпред 16 часа

Приведен гостиварец кој нарушил јавен ред и мир

Гостиварпред 17 часа

Совет Гостивар: Дебата за Планот за вработување во општината и буџетските пари

Гостиварпред 18 часа

Физички напад во Гостивар поради имот

Гостиварпред 18 часа

Оштетен доводен канал во близина на ХЕЦ Врбен, вода се излева од каналот

Културапред 20 часа

Промоција на новото книжевно дело на Александар Михајловиќ во Гостивар

Македонијапред 21 час

Викенд временска прогноза

Вестипред 22 часа

Православен празник посветен на Светите Вера, Надеж и Љубов

Гостиварпред 2 дена

ВМРО ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Гостиварпред 1 недела

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 2 недели

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 1 недела

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 2 недели

„Светлината на светот“, нова книга на гостиварецот Михајловиќ

Гостиварпред 2 недели

Обвинителството за синоќешниот случај во Гостивар – Пронајден е пиштол, се проверуваат снимки од камери…

Гостиварпред 1 недела

Ресурсен центар Гостивар: Пријавување на социјално загрозени кои имаат потреба од бесплатна нега и грижа

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 2 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 5 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Këshilltarët e Komunës së Gostivarit kërkuan që të marrin materiale më të detajuara për të zhvilluar diskutime më të mira

Објавено

на

Financa, arsimi, urbanizmi, puna e NP “Komunalec” ishin fushat në të cilat u referuan pikat e shqyrtuara nga Këshilli i Komunës së Gostivarit në seancën e sotme, e shtata me radhë e përbërjes së re.

Këshilltarët votuan vendimin në bazë të të cilit Komuna e Gostivarit merr përsipër të paguajë energjinë elektrike për pompat e ujit në fshatrat Çegran dhe Forinë. Siç u shpjegua, ky hap është në drejtim që banorët të mos mbeten pa ujë. Menaxhmenti i rrjetit të ujësjellësit në këto fshatra duhet të kalojë në “Komunalec” të Gostivarit, duke qenë se kompania “Pastërtia” nuk është aktive për një kohë të gjatë.

Në seancë u miratuan edhe planet vjetore të punësimit për vitin 2023 të shkollave: “Bashkimi” dhe “Ismail Qemali” në qytet dhe “Përparimi” në Çegran. Lidhur me Komunalecin janë miratuar: pëlqimi për Vendimin për përcaktimin e vlerës së pikës për llogaritjen e pagave të punëtorëve në kompani, llogaria përfundimtare dhe raporti financiar për vitin 2021 dhe çmimi i shërbimeve ndërtimore nga JP Komunalec.

Disa nga këshilltarët në fjalimet e tyre theksuan se me rastin e shpalljes së seancave duhet të dorëzohen materiale më të detajuara për pikat e rendit të ditës, përkatësisht raporte, programe, plane në mënyrë që të mund t’i shqyrtojnë dhe të zhvillojnë diskutime të bazuara në fakte. “Debati i ka shtuar vlerën demokracisë parlamentare”, tha kryetari i Këshillit Valbon Limani, duke i kërkuar administratës që të sigurojë të gjitha materialet e nevojshme për këshilltarët.

Këshilli sot ka marrë vendim edhe për ndarjen e mjeteve për Shoqatën e qytetarëve “Integrimi i romëve” për organizimin e shënimit të Ditës së Romëve në Gostivar.

Популарно изминативе 100 дена