Поврзи се со нас

Гостивар

ДА или НЕ карантин за Гостивар – Таравари со дилема заради економските последици

Објавено

на

Откако почнаа да се зголемуваат бројките на заразени со коронавирус, граѓаните на Гостивар се погласно го поставуваат прашањето: Дали е потребно воведување на карантин?

Градоначалникот Арбен Таравари смета дека карантин ќе помогне во справување со вирусот, но не е за таква одлука заради економските последици.

„Бројките се очекувани. Мислам дека состојба во Македонија е надвор од контрола. Локалната власт нема никакви ингеренции, ние единствено што можеме да направиме е да советуваме граѓаните да се придржуваат на препораките. Како опозиција нон стоп сме укажувале на власта дека во борбата против ковид треба да се има стратегија. Но, сега стигнавме до состојба кога и да се има стратегија е веќе доцна. Дали сум за карантин?. Искрено ако ме прашувате како доктор би рекол веднаш да, нема дилеми. Карантинот веќе покажа добри резултати во Франција, Германија, но тие се јаки држави и можат да ги покријат загубите на економски план. Ние немаме некои државни резерви за такви намени. За Гостивар, се‘ уште имам морална дилема, дали да кажам дека треба карантин. Мора да се мисли дека има економски субјекти кои живеат од потрошувачите. Гостивар нема некои големи фабрики, луѓето живеат од кафуле, дуќан, од други бизниси каде работниците се на дневници. И замислете ако тие се затворат еден месец, тоа би било погубно. Затоа јас како градоначалник не можам да одлучам дека сигурно треба карантин, дилемата е единствено заради финансиската егзистенција на граѓаните, инаку како лекар пак ќе кажам, јасно е, уште утре треба да побараме од Министерството за здравство и Владата карантин за Гостивар.“, изјави градоначалникот.

Таравари додаде дека според официјалната статистика на МЗ Гостивар во земјава е во средина по број на заразени според број на жители и во долната третина по морталитет. „Во ниедна статистика не сме прва општина. Да, вчера по новозаразени бевме втори по Скопје, останатите денови бевме на 5,6 место, а Гостивар е и петти град по големина во државата, па бројките се очекувани.“, рече градоначалникот.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 час

Врнежи од дожд утре и во петок

Гостиварпред 3 часа

Го соблекле, му го пребарувале возилото и заминале…несекојдневен случај во гостиварско

Гостиварпред 4 часа

Gostivarpress.mk домаќин на ученици-млади новинари од ООУ „М.К.Ататурк“

Гостиварпред 6 часа

Гостиварец задржан во полиција по пријава за напад врз сопругата

Македонијапред 6 часа

Уставен го укина делот „националност“ во Законот за матична евиденција

Вестипред 7 часа

Шојгу: Во „специјалната воена операција“ загинаа над 444.000 украински војници

Гостиварпред 8 часа

Демнат крадци! СВР Тетово советува: Заклучувајте ги автомобилите и не оставајте вредни предмети на седиштата

Македонијапред 9 часа

Од понеделник исплата на субвенциониран студентски оброк на неделно ниво

Здравје и убавинапред 10 часа

Зошто е корисно редовно да се консумира киселото млеко?

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена