Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Да се потсетиме зошто е добро да се јаде кисела зелка

Објавено

на

Киселата зелка одамна е дел од нашата традиционална кујна и најчесто се јаде во зима, во студените денови, бидејќи е многу лековита. Содржи бројни витамини и минерали, кои го зајакнуваат имунолошкиот систем, а благодарение на пробиотиците позитивно делува и на цревата. Можете да ја јадете како салата, сарма или прилог со многу јадења.

Витаминот Ц го има во зелката и тоа во количина која задоволува половина од вкупните потреби на возрасен човек без разлика дали зеленчукот е свеж или варен. Витаминот Ц е веќе добро познат антиоксиданс кој помага да се елиминираат слободните радикали, оние кои предизвикуваат оштетување на клетките.

Исто така, има висока содржина на витамини А, Б1, Б2, Б3, Б6 и Е. Има и витамин П (биофлавоноиди), како и витамин У (метилметионинсулфониум), кој вообичаено се користи во лекување на гастритис, желудник и дуоденални улкуси.

Самиот процес на закиселување на зелката ја зголемува биолошката достапност на хранливи состојки. Киселата зелка е богата со железо, калциум и магнезиум, а содржи и бакар, калиум и манган. Оваа нискокалорична храна и е добар избор за здравиот начин на исхрана.

Меѓу другото, содржи и антиоксиданси лутеин и зеаксантин, двата важни за одржување на здравјето на очите.

Според народната медицина, ливчињата имаат и бројни придобивки, а пред се се ефикасни во лекувањето на воспаленија и отоците. Артритисот и ревматизмот се воспалителни болести кои ги напаѓаат зглобовите, коските и мускулите. Зелката има антиинфламаторни својства и ги ублажува симптомите на овие болести.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 1 час

Вработените во МВР денес ќе добијат К-15

Занимливостипред 2 часа

Кога биле откриени витамините и како ги добиле називите Ц, Д, Б…

Гостиварпред 3 часа

Работната недела почнува со стабилно време, ќе заврши со дожд и снег

Гостиварпред 15 часа

„Ме удри со возило, ми ја прегази ногата и ме нападна“, пријавил гостиварец во полиција

Гостиварпред 19 часа

Гостивар: Користете зимска опрема, полицијата ги советуваше возачите

Спортпред 21 час

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Занимливостипред 24 часа

Со 103 отчукувања во минута, слушањето на новата песна на Тејлор Свифт може да помогне за спасување живот

Македонијапред 1 ден

Партиски реакции по најавата Џафери да биде премиер на техничката Влада

Рецептипред 1 ден

Брз и многу едноставен десерт – парчиња јаболка завиткани во лиснато тесто

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 3 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 3 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 2 дена

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена