Поврзи се со нас

Деца Родители

Дали децата треба да спијат во креветот со мајката?

Објавено

на

Децата треба да спијат во креветот на нивната мајка барем до тригодишна возраст, гласи советот на педијатарот Нилс Бергман од Универзитетот на Кејп Таун во Јужна Африка. Има и аргументи против.

Според професорот, бебињата од два дена кои се сместени во креветчиња спијат полошо од оние кои дремат на градите на својата мајка. Нивните срца, имено, се под поголем стрес, според новите истражувања. Тие опфатиле 16 бебиња кои биле проучувани додека спиеле на градите на својата мајка и во креветчето до нејзиниот кревет. Резултатите покажале дека срцето на бебето било под тројно поголем стрес кога спиело само отколку во близина на мајка сѝ.

„Кога спијат одвоено, мајката и детето потешко се поврзуваат, а тоа исто така му штети на развојот на мозокот и доведува до проблематично однесување додека детето расте“, објаснува Бергман, кој е специјалист за перинатална неврологија и познат застапник моќта на допирот мајка – дете. – За оптимален развој, детето треба да спие во ист кревет со мајка сѝ до три, па дури и до четири години.

Професорот Џорџ Хејкок од Фондацијата за проучување на смртноста кај доенчињата, не се сложува со тоа.

„Нашиот став како фондација е дека ѝ должиме на јавноста да препорачаме дека најбезбедното место за спиење на детето е во сопственото креветче во собата на родителите“, вели тој.

Од друга страна, британската добротворна Национална организација за раѓање и доверба (National Childbirth Trust) допушта родителот и детето да спијат заедно, но само доколку родителите не пушат, не пијат, не користат дрога, не се дебели, болни или претерано уморни. И тие тврдат дека најбезбедно е детето да спие само в креветче, но сепак во соба со родителите.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена