Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Дали газираната вода е опасна по здравјето?

Објавено

на

Сите знаеме дека секојдневното консумирање газирани пијалоци не е паметна идеја. Но, што е со газирана вода?

Луѓето со векови користат газирана вода за да го смират својот стомак, пред се непријатните симптоми на горушица. Некои студии дури покажуваат дека газираната вода е поефикасна од обичната вода кога станува збор за ублажување на варењето, пишува Livestrong.

Сепак, експертите предупредуваат дека пиењето газирана вода на празен стомак може да направи повеќе штета отколку корист.

„Киселината содржана во газирана вода е опасна за празен стомак, па наместо да го решите проблемот со горушица или варење, само би го влошиле. Газирана вода најдобро е да се пие помеѓу оброците, додека сите газирани безалкохолни пијалоци треба да се избегнуваат колку што е можно повеќе“, објаснува д-р Ендрју Л. Рубман.

Исто така, прекумерната потрошувачка на газирана вода може да ја влоши состојбата на луѓето кои страдаат од ГЕРБ (гастроезофагеална рефлуксна болест). Покрај газираните пијалоци, други намирници и пијалоци кои можат да ги влошат симптомите вклучуваат пијалоци со кофеин, агруми или сокови, зачинета храна и се што е претерано масно, пренесува Index.hr.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Спортпред 14 часа

Тајсон Фјури и Олександр Усик по 25 години ќе боксуваат за шампион во тешка категорија

Избори 2024пред 16 часа

ДИК: Прегласување и разрешени избирачките одбори во избирачките места 1470/1, 1470, 1194, 1202, 1844, 1272 и 2101

Гостиварпред 19 часа

Поставени нови иновативни корпи за отпушоци во центарот на Гостивар

Здравје и убавинапред 21 час

Светски ден на ретката болест порфирија

Спортпред 2 дена

Мбапе ќе потпише 5-годишен договор со Реал и ќе зема 15 милиони евра годишно плата

Македонијапред 2 дена

УЈП ги потсетува граѓаните да ги проверат своите годишни даночни пријави за 2023

Гостиварпред 2 дена

Генералка викенд 2024 – Гостивар заеднички исчистен на неколку локации

Гостиварпред 2 дена

Советот на Општина Гостивар одобри јавно-приватно партнерство за поставување соларни панели на општински објекти

Гостиварпред 2 дена

Приведен жител на Дебреше поради закани и кражба на мобилен телефон

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена