Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Дали сетилото за мирис слабее со годините?

Објавено

на

Сетилото за мирис кај постарите луѓе е поврзано со одредени специфични мириси.

Во експериментална студија изработена врз 343 луѓе на возраст од 20 до 98 години, научниците од Универзитетот во Копенхаген утврдиле кои мириси исчезнуваат со возраста, а кои остануваат интензивни.

Студијата покажала дека луѓето не го губат сетилото за мирис со годините, спротивно на она што претходно го сугерираше науката, но промените во сетилото за мирис кај постарите луѓе се прилично поврзани со одредени специфични мириси.

Меѓу другото, иако способноста на постарите да ги мирисаат мирисите на пржено месо, кромид и печурки значително слабее со возраста, тие сепак можат да ги мирисаат мирисите на портокал, малина и ванила, исто како и помладите возрасни.

Општо е познато дека солениот вкус е вкусот на кој најмногу влијае со стареењето. Бидејќи вкусот и мирисот се силно поврзани кога станува збор за храната, нашата перцепција за мирис може да биде нарушена во случај на оштетување на сетилото за соленост.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 42 минути

Во Гостивар лишени од слобода три лица барани за затворски казни

Македонијапред 2 часа

Од денес стапува во сила одлуката за намалување и замрзнување на цените на тоалетната хартија, влошките…

Гостиварпред 3 часа

При заплена на 4 килограми марихуана приведени лица од Гостивар и од Битола

Гостиварпред 4 часа

Утрово најстудено во Лазарополе, попладне се очекува дожд

Вестипред 17 часа

AccuWeather објави голема прогноза за пролетта: Еве што се очекува за нашиот дел од Европа, некои се загрижени

Македонијапред 20 часа

Протест на машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт, најавена блокада на железничкиот сообраќај

Гостиварпред 21 час

Во вторник старт на изградбата на автопатот Тетово-Гостивар, посебен сообраќаен режим поради свеченоста

Гостиварпред 23 часа

Инцидент во модуларната болница во Гостивар, жена се заканувала на персоналот

Македонијапред 1 ден

Струјата во второто полугодие лани поскапела за 12,6 %

Гостиварпред 2 недели

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 4 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 1 недела

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 4 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена