Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Дали сте на работ на НЕРВЕН СЛОМ? Ова се симптомите…

Објавено

на

  Иако не се работи за медицински термин, тоа не значи дека немате голем проблем, а ако се чувствувате дека сте пред “неврен слом“, важно е да побарате помош.

  Можеби токму синоќа сте помислиле дека сте и тоа по исклучително напорниот ден кога стресот ве довел до самиот раб. Но, што всушност означува терминот “нервен слом“ и што треба да направите кога чувствувате дека повеќе не можете понатаму?

  Не се смета за медицински термин, ниту пак за ментална болест туку се користи како израз за бројни писхички проблеми, но никако не треба несериозно да се сфати, наведува д-р Ерин Енгл, психијатар на Универзитетот Колумбија.

  “Во прашање е ситуација кога лицето не може нормално да функционира поради силно чувство на стрес“, додава таа. Еве што мора да знаете за оваа состојба и како да ги препознаете симптомите.

  КОИ СЕ СИМПТОМИТЕ НА НЕРВЕН СЛОМ

  Со оглед дека не се работи за специфична медицинска состојба, симптомите може да се разликуваат од лице до лице, бидејќи секој различно ќе реагира на стресот. Но, некои од симптомите кои често се јавуваат се оние што ви ги пренесуваме во продолжение.

  Премногу спиете или воопшто не спиете

  Промените во сонот се еден од сигналите дека нешто не е во ред, па кај некои ќе се јави потреба да спијат подолго од 8 часа, додека некои ќе имаат големи проблеми и цела ноќ ќе ја поминат будни. Сонот може да стане излез од грижите, но може и да изостане бидејќи мозокот постојано ќе биде во “акција“. Д-р Енгл наведува и дека се случува лицето цел ден да размислува само за проблемот што го мачи, иако никако не може да дојде до начин како да го реши.

  Замор

  Силниот замор во текот на денот исто така може да биде сигнал дека сте на работ со силите, а покрај менталниот замор, може да се јави и оној физички, кога само сакате да легнете бидејќи чувствувате дека немате сила за ништо друго. Подеднакво, работите што порано ви причинувале задоволство може да ви изгледаат бесмислени. Губењето на либидото исто така се поврзува со силното чувство на стрес.

  Промени во апетитот

  “Можеби не јадете, а можеби одеднаш јадете премногу“, истакнува д-р Енгл. Хормонот на стрес, кортизолот може да предизвика промени во апетитот, па и да разбуди силна желба за слатки и солени намриници. Исто така, кога сте на раб со силите, може да изгубите желба здраво да се храните и да подготвувате оброци. Лекарката наведува дека вообичаен симптом е губење на желбата да водите грижа за себе.

  Физичка болка

  Главоболка, болка во стомакот, болка во мускулите… се се тоа симптоми кои можат да се појават. Како што наведува докторката, кај некои луѓе ќе се јават проблеми со дигестијата, како запек или пролив. Но, не е непознат факт дека стресот може да го поремети варењето на храната и познато е дека и тоа како може да влијае на работата на цревата.

  “Магла“ во мозокот

  Дали имате проблеми со концентрацијата? Или само ви се чини дека мислите ви се неповрзани? Често, заедно со “нервниот слом“ се јавуваат и когнитивни симптоми, а може да се појават во форма на слаба концентрација, потешкотии при решавање проблеми и чувство на губење ориентација и лошо помнење.

  Во соработка со Е наука

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Вестипред 1 минута

  „Лопови, Лопови“ – Во БиХ незадоволни граѓани излегоа на улиците

  Гостиварпред 2 часа

  Убавини од глина! Керамичка работилница во Гостивар по трет пат

  Вестипред 3 часа

  ТУК: Државата да овозможи вработување на 5 000 келнери, садопери, рецепционери и собари од Турција

  Македонијапред 4 часа

  Почнува вакцинација со четврта доза против Ковид-19

  Гостиварпред 5 часа

  Контрола во Гостивар: Летале казни за неносење маски во автобуси и такси возила

  Гостиварпред 6 часа

  Гостивар: Извршителка пријавила двајца браќа за закани по живот

  Гостиварпред 7 часа

  Дискусија во Гостивар на тема „Дискриминација во средните училишта“

  Македонијапред 8 часа

  Курбан Бајрам – 9 јули, неработен ден за граѓаните од муслиманска вероисповед

  Македонијапред 9 часа

  МВР: 47 полициски службеници се повредени на вчерашниот протест

  Македонијапред 9 часа

  Зголемен интензитетот на сообраќај, нема подолги задржувања на границите

  Занимливостипред 20 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 22 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 1 ден

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 2 недели

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 1 недела

  Познатата стилистка едукатор Јелиз Каја во Гостивар

  Спортпред 2 недели

  ЕХФ го исфрли Вардар од Лигата на шампионите

  Гостиварпред 1 недела

  НСП: Во ек на криза МВР воведува 8 часовни смени, како полицајците да одат на работа од Гостивар до Ростуше?

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена