Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Дали сте слушнале за фибромијалгија?

Објавено

на

  Фибромијалгијата е состојба на мускулите којашто не може да се дијагностицира преку рендгенски снимки, ниту пак преку лабораториски тестови. Имено, докторите вообичаено ја дијагностицираат врз основа на симптомите коишто ги чувствуваат пациентите, како болки и вкочанестост во мускулите. Иако фибромијалгијата не ги оштетува зглобовите ниту органите, постојаните болки и замор навистина можат да влијаат врз секојдневниот живот кај оние што страдаат од неа.

  Кај кого може да се развие фибромијалгијата?

  Жените помеѓу 25 и 60 години имаат големи шанси за развој на фибромијалгија. Докторите не се сигурни зошто, но кај жените шансите за заболување од оваа состојба се 10 пати поголеми отколку кај мажите. Некои истражувачи сметаат дека генетиката може да игра улога, но сè уште со сигурност не се знае кои специфични гени би можеле да бидат поврзани со оваа состојба.

  Симптоми за фибромијалгија:

  Замор

  Заморот е најчест симптом за фибромијалгија. Ова не е вообичаен замор кој следи по долг и напорен ден, туку чувство на исцрпеност. Луѓето со фибромијалгија може да се чувствуваат уморни уште рано наутро, дури и по добар и квалитетен сон. Чувството на замор во некои денови може да биде полошо од други и може да го попречи нормалниот начин на работа и извршување на дневните активности, како и вежбањето.

  Лошо спиење

  Многу луѓе со фибромијалгија имаат проблеми да заспијат или се будат често во текот на ноќта. Истражувањата покажуваат дека некои од нив остануваат во фазата на лесно спиење и никогаш не успеваат да достигнат длабок сон. Ова значи дека телото нема шанса да се регенерира, а тоа може да доведе до еден постојан циклус на лош сон што може да ја направи болката полоша, а болката потоа да го спречи добриот сон.

  Причини за развој на фибромијалгија

  Иако засега има многу теории, истражувањата допрва треба да ги откријат причините за појава на оваа состојба на мускулите. Некои доктори веруваат дека хормоналните или хемиските нерамнотежи го нарушуваат начинот на кој нервите сигнализираат болка. Други, пак, сугерираат дека трауматски настан или хроничен стрес може да ги зголемат шансите за развој на состојбата. Повеќето експерти се согласуваат дека фибромијалгија веројатно е резултат на комбинација од повеќе фактори.

  Фактори што може да ги влошат симптомите

  Помеѓу факторите што може да ја влошат состојбата или симптомите на фибромијалгијата се:

  • Студено или влажно време;
  • Преголема или премала физичка активност;
  • Стрес;
  • Слабо спиење.

  Во соработка со Е наука

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 53 минути

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Спортпред 2 часа

  Продолжува кошаркарското првенство: КК Гостивар му гостува на Куманово

  Вестипред 3 часа

  Од денеска влез во Косово со потврда за три вакцини

  Македонијапред 4 часа

  Сибирски студ, внимавајте на голомразица!

  Здравје и убавинапред 4 часа

  Храна која ги зајакнува коските, особено додека старееме

  Македонијапред 17 часа

  Потврдени нови 2.071 случај на ковид во земјава

  Гостиварпред 19 часа

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 21 час

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Македонијапред 21 час

  Скратување на изолација од десет на седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

  Гостиварпред 22 часа

  Приведен 27 годишник од гостиварско по распишана потерница

  Гостиварпред 23 часа

  Колку пари ќе добијат партиите од Локалните избори во Гостивар: Еден глас 15 денари!

  Македонијапред 23 часа

  ДЗС: Просечната нето плата во ноември лани била 29 130 денари

  Вестипред 24 часа

  Во Австрија се воведува задолжителна вакцинација против Ковид-19

  Македонијапред 1 недела

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 2 недели

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 2 недели

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 3 дена

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 2 недели

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 1 недела

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 1 недела

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Вестипред 4 дена

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 3 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена