Поврзи се со нас

Занимливости

„Дали верувате во вонземјани?“…едно од најнеочекуваните прашања на интервју за работа

Објавено

на

Интервјуата за работа дури и најсигурните и најсамоуверените луѓе ги прават нервозни. A, честопати, работодавачот ќе постави сосем „неочекувано“ прашање за коешто кандидатот обично и не може да сфати каква врска има со работата… И тоа, велат стручњаците, е сосем очекувано, всушност.

Менторската платформа „Пушфар“ (PushFar) направи анкета меѓу корисниците на „Редит“ и состави листа од најчудните прашања што им биле поставени на разговор за работа, па некои се и побизарни отколку што би се очекувало. Се разбира, тука е важно да се издвоите од другите, претставувајќи се себеси во најдобро светло. Сосема е нормално човекот да се чувствува нервозен.

Следат 15 од најчудните прашања поставени на интервју.

 1. „Ако Вие бевте овошје или зеленчук, што ќе бевте и зошто?“

 2. „Како се справувате со глупави луѓе?“

 3. „Дали верувате во вонземјани?“

 4. „Ако може да бидете некој од оригиналните 150 ‘Покемони’, кој би го избрале?“

 5. „Кога Вие би можеле да бидете дел од среќниот оброк на ‘Мекдоналдс’, кој дел би бил тоа и зошто?“

 6. „Како ја решивте последната расправија со колега од работа?“

 7. „Кога би можеле да бидете каков било кујнски прибор, што би биле?“

 8. „Што би рекол Вашиот непријател за Вас?“

 9. „Кога Вие би можеле да бидете куче, каква раса би биле?“

 10. „Кое е Вашето внатрешно животно?“

 11. „Кажете ми еден добар виц“.

 12. „Да бевте дрво, каков вид дрво ќе бевте?“

 13. „Каква е Вашата оцена на ‘Убер’?“

 14. „Дали ја сакате оваа работа или Ви треба оваа работа?“

 15. „Убеди ме да го гледам твојот омилен филм“.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | 7/7 ЕМИСИИ:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

ИЗБОРИ 2024: Додека трае молкот за претседателските избори продолжува кампањата за парламентарните

Македонијапред 10 часа

Трошоците за живот и натаму растат, околу 350 евра само за исхрана во најкраткиот месец од годината

Гостиварпред 11 часа

Жртвата на претепување до смрт во Германија е момче од Жировница

ИЗБОРИ 2024пред 12 часа

ИЗБОРИ 2024: Во петок почнува собирањето потписи за претседател и пратеници

Гостиварпред 13 часа

Несреќа со повредени на патот Гостивар-Градец: Малолетник со „сеат“ излетал од коловоз и удрил во паркирано возило

Македонијапред 14 часа

Нов тарифник, зголемени цените на геодетските услуги

Гостиварпред 15 часа

Пронајден кокаин, две лица од гостиварско задржани во полициска станица

Македонијапред 16 часа

Конкурс за ученици за најдобра песна по повод 21 Март – Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 17 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Гостиварпред 17 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 4 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Македонијапред 1 недела

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Гостиварпред 4 недели

Иселување-Околу 200 деца од подрачје на Гостивар се отпишале од училиште по првото полугодие

Македонијапред 3 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 3 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Гостиварпред 2 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 2 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 2 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена