Поврзи се со нас

Вести

Дали живеењето на поголема надморска височина може да го продолжи животниот век?

Објавено

на

Претходните докази покажуваат дека животот на повисоки надморски височини води до подолг животен век на луѓето. Научниците од Медицинскиот факултет „Харвард“ сакаа да знаат зошто.

Во студијата објавена оваа недела, спроведена на глувци, доказите покажаа дека ограничувањето на протокот на кислород доведува до значително подолг животен век. Истражувачите ставиле глувци во две комори. Една група глувци биле во комора со нормално ниво на кислород; а другата група биле во дел со ниво на кислород еквивалентно на Монт Еверест. Глувците вклучени во студијата генерално имале краток животен век.

Групата глувци со ограничен кислород живееле во просек 24 недели, во споредба со 16 недели на оние што доживеале нормално ниво на кислород. Исто така, медицинскиот факултет „Харвард“ открил дека максималниот животен век за глувците со ограничување на кислородот е околу 30 отсто подолг.

Исто така, истражувачите забележале дека глувците ограничени со кислород ја зачувале невролошката функција подолго.

– Епидемиолошките студии навестуваат дека популациите што живеат на повисоки надморски височини имаат тенденција да живеат подолго и да останат поздрави како што стареат. Сакавме да тестираме дали во поконтролирано опкружување се чини дека ограничувањето на кислородот го прави истото кај нашиот модел на стареење на глувците – вели Вамси Мута, еден од авторите на студијата.

Истражувачите не го намалиле атмосферскиот притисок на комората ограничена со кислород. Наместо тоа, тие замениле дел од кислородот со азотен гас.

Медицинскиот факултет „Харвард“ и авторот на студијата Роберт Роџерс велат дека идните студии треба да испитаат дали ограничувањето на кислородот може слично да го продолжи животниот век кај останатите глувци во дивината, треба да се обидат да дефинираат кои механизми би можеле да бидат одговорни за ефектите на ограничениот кислород што го продолжува животот и да утврдат дали овие механизми влијаат врз сите органи.

Во 2011 година Националниот институт за здравје објави податоци кои открија дека мажите што живеат на 1.500 метри надморска височина живеат во просек од 1,2 до 3,6 години подолго од оние што живеат на 100 метри надморска височина. Жените што живеат на голема надморска височина живеат во просек од 2,5 до 5 години подолго.

Во соработка со Е-наука.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 56 минути

Сообраќајна акција насочена кон мотоциклистите, во Гостивар 22 казни

Македонијапред 2 часа

Составот на новата влада ќе биде доставен во Собрание во вторник

Гостиварпред 3 часа

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Македонијапред 3 часа

МОН препорача скратени часови и проветрување на училниците поради жешкото време

Гостиварпред 3 часа

Метео аларм за нестабилно време со порој и грмежи во четврток и петок

Гостиварпред 5 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Тешко повреден малолетен пешак во Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Продажбата на курбани во Гостивар дозволена само на Сточниот пазар во Фазанерија

Регионпред 7 часа

Поради топлотниот бран затворени училишта и градинки во Грција

Гостиварпред 5 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена