Поврзи се со нас

Македонија

Дебата со новинарите од Полог: Потребен е Независен национален фонд за медиуми

Објавено

на

  Новинарите кои се сопственици или вработени во онлајн медиумите од Полошкиот регион имаа можност да се запознаат со Презентација на наоди од истражување за перцепција од корупција во онлајн медиумите. Истражувањето беше направена преку интервјуа со 28 испитаници, селектирани по случаен избор, а го спроведе консултантската куќа ДеСо на барање на Советот за етика во медиумите,во рамките на проектот на УСАИД за граѓанско учество.

  Истражувањето зборува дека постои висок степен на корупција во онлајн медиумите. Нискиот економски стандард и борбата за опстанок на медиумите се наведуваат како едни од главните причини присуство на корупција во онлајн медиумите.

  Во услови на сиромаштија, медиумот е принуден да преживува и поради тоа може да биде поподложен на корупција. Кај новинарите, како причина за пoјава на корупција се ниските примања, но и лошите работни услови; додека кај сопствениците и уредниците е општо недостигот на редовни финасии за медиумот, но и тенденција за поврзување со центрите на моќ.

  Учесниците во анкетата исто така ги посочуваат политичките партии како една од главните причини за корупција во онлајн медиумите, а исто така беше наведено дека и општата нефункционалност на системот спаѓа меѓу главните причини поради кои се јавува корупција во онлајн медиуми.

  Една од алатките во борба против корупција во онлајн медиумите е и воспоставениот Регистар на професионални онлајн медиуми, но тука не се влезени сите онлајн медиуми.

  „Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) донесе став Комисијата за жалби да постапуваи по однос на жалби кои не се однесуваат на медиуми-членки на Регистарот на професионални медиуми. За тие кои се членки на Регистарот ќе се носи одлука, додека за останатите ќе се дава мислење. Целта е да се зајакне саморегулацијата и да се одговори на жалбите на граѓаните“, истакна Лилјана Пецова-Илиеска, извршна директорка на СЕММ.

  „Корупцијата во медиумите е светски проблем, за кој треба гласно да се зборува. Таа во медиумите е сеприсутна. Мора да се работи на изнаоѓање на начини за нејзино намалување и искоренување. Саморегулацијата сепак сметам дека е најдобриотначин, ниту една друга земја нема изнајдено друг модел“, ќе истакне Горан Лефков, модератор на дебатата.

  Како еден од поодржливите предлози за борба со корупцијата во онлајн медиумите изнесен од страна учесниците на оваа дебата е формирање на т.н. Независен национален фонд за медиуми, кон кој пристап би имале сите медиуми на транспарентен и правичен начин. При постоењето на таков фонд, медиумите би можеле да понудат предлози и да добијат средства за да создадат квалитетна содржина.

  Во С. Македонија, постојат околу 150 – 200 домашни дигитални медиуми. Речиси 80% од публиката во државата се информира од интернет.

  Дебатата беше организиранa во рамките на проектот ,,Поддршка на слободата на изразување во медиумите во Северна Македонија“, што го спроведува СЕММ, а го финансира ЕУ и со поддршка преку USAID.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 6 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 7 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 10 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 11 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 13 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 13 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 14 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 16 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 17 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 18 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 19 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 1 ден

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена