Поврзи се со нас

Гостивар

Дебата во Гостивар: Корупција има, но граѓаните не пријавуваат оти сметаат дека никој нема да мрдне со прст

Објавено

на

  Корупцијата е зголемена во споредба со периодот пред 10 години, а граѓаните не ги пријавуваат случаите затоа што немаат довербата во институциите и се плашат од одмазда. Вакви наводи покажало истражувањето на тема корупција спроведено во пет општини во земјава: Гостивар, Битола, Кавадарци, Куманово и Штип. Судството, здравството и полицијата биле наведени како области со најмногу корупција. Со истражувањето биле опфатени околу 600 испитаници од различни возрасти и националности.

  Резултатите денес беа презентирани на јавна дебата во Гостивар.

  „Постои перцепција за зголемен интензитет на корупцијата и тоа во последните 10 години. Најголем дел од граѓаните не сметаат дека треба да пријавуваат корупција, најмногу поради тоа што довербата кон институциите на системот е многу ниска. Граѓаните не веруваат дека институциите ќе постапуваат по тоа што е нивен мандат, а втора причина е што се плашат од одмазда“, изјави Марија Димитровска, експерт.

  На скала од 1 до 7, испитаниците од Гостивар со вкупна оцена од 5,26 посочиле дека желбата за брзо богатење на луѓето кои се на власт најмногу придонесува за корупцијата. Според распростанетоста на корупцијата по области, граѓаните од Гостивар сметаат дека судството е најкорумпирано, а според нив медиумите се тие кои се прворангирани како фактори кои може најмногу да придонесат во борбата против корупцијата.

  Извештајот го подготви Асоцијацијата за демократски иницијативи од Гостивар, од каде нагласуваат дека корупцијата до сега како проблем не доволно се анализирала на локално ниво, што било и причина да го спроведат истражувањето.

  „АДИ овојпат се определи да истражува корупција на локално ниво. Имаме анализи за перцепција на корупцијата на централно ниво, а на локално ниво малку се истражувало. Сакаме да поттикнеме дебата на оваа тема, но и да им укажаме на релевантните институции која е состојбата со корупцијата на локално ниво“, рече  Лулзим Хазири, извршен директор на АДИ.

  На дебатата учествуваше и градоначалникот Арбен Таравари, кој потенцира дека за да се надмине проблемот со корупцијата во земјава, треба пред се‘ да се деполитизираат и професионализираат институциите.

  Податоците од истражувањето покажуваат дека граѓаните имаат најредовни контакти со институции во областа на здравството и полицијата, па според ова најголемиот дел од испитаниците рекле дека мито им било побарано од институција во областа на здравството,  следна е полицијата, па потоа судството. Митото во здравството најчесто е барано во врска со операција, во неколку случаи и лечење, а митото од полиција е во врска со казна или сообраќајка.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Гостиварпред 1 час

  Викенд временска прогноза

  Спортпред 14 часа

  Уште еден гостиварец во „бело-синиот“ дрес – КК Гостивар го ангажираше Лефковски

  Македонијапред 15 часа

  Од понеделник личните документи ќе се издаваат со новото уставно име на земјава

  Гостиварпред 16 часа

  Недисциплина зад воланот, 35 казни во Гостивар за брзо возење и други прекршоци

  Гостиварпред 19 часа

  3 смртни случаи, 10 нови корона позитивни во земјава, гостиварско нема промени

  Гостиварпред 19 часа

  На инфективно во Гостивар моментално нема хоспитализирани пациенти со ковид

  Македонијапред 21 час

  Утре стигнуваат 100.000 вакцини Фајзер, во недела 500.000 Синовак

  Гостиварпред 21 час

  Беснееле пожари на повеќе места во гостиварско

  Гостиварпред 23 часа

  Тројца обвинети за препродажба на хероин во Гостивар

  Македонијапред 24 часа

  Работната група за канабис ги дефинираше поимите декриминализација, легализација и депенализација на употреба на канабис

  Вестипред 1 ден

  Бидете внимателни во природа, крлежите демнат

  Македонијапред 2 дена

  Зголемувањето од 3,5 денари на еколошката такса за горивата помина на Влада

  Гостиварпред 2 дена

  Аларм за ТОПЛОТЕН БРАН, трудниците и постарите да се ослободат од работа

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 7 дена

  Приведени 2 лица од гостиварско-пукале со пиштол и повредиле дебранец

  Гостиварпред 2 недели

  Од среда без полициски час и ограничувања на број на гости на свадби, дозвола за забави во кафулињата-предлози на Комисијата

  Гостиварпред 1 недела

  Благодарници и парични награди за најдобрите ученици во Гостивар

  Еден ден со..пред 6 дена

  ЕДЕН ДЕН СО: Гордана Страшевска, професорка по македонски јазик

  Гостиварпред 2 недели

  Емотивно: Половина век матура на осмата генерација од гимназијата во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Драма во Гостивар, маж нападнат од бившата жена и нејзината мајка

  Гостиварпред 2 недели

  Случај на каснување од змија во Гостивар, внимателно во природа!

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го договори „костурот“ за наредна сезона

  Гостиварпред 1 недела

  Пријавени физички напад во Гостивар и исчезнување на мајка и дете

  Спортпред 2 недели

  Арѓент Беќири од Букурешт ексклузивно за Gostivarpress.mk: Мило ми е што го имаме гостиварецот Муслиу на теренот, очекувам добри резултати од репрезентацијата

  Што, како, каде?!пред 6 дена

  НОВИТЕТ во Гостивар: „Urban GYM“ за секој што сака да биде фит и во форма

  Спортпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 недели

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 недели

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 1 месец

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 2 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 4 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 5 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 8 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 9 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 9 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 10 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 11 месеци

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!