Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Дебата во Гостивар: Потребна е планска акција за да се надмине поделеноста во општеството!

Објавено

на

  Во Гостивар се одржа јавна дебата за Нацрт текстот на Националната стратегија за развој на концептот за едно општество и интеркултурализмот.

  Оваа стратегија е од големо значење, за да се надмине поделеноста во општеството и да се подобри меѓусебната кохезија, истакна Роберт Алаѓозовски, национален координатор за развој на културата и меѓуресорска соработка.

  „Ги консултираме и локалните заеднции преку граѓанските заедници да го чуеме и нивното мислење. Нацрт текстот на Стратегијата е готов, меѓутоа граѓаните до 20 јуни може да даваат свои предлози и ние ќе направиме нова и подобрена веризја на стратегијата. Очекуваме во септември да биде донесена од Владата и Собранието. Стратегијата ни е многу важна бидејќи и ние во нашата држава знаеме, а и сите извештаи на меѓународните фактори велат дека сме многу поделено општетсво, нерамноправност постои по многу основи и потребна ни е планска акција во таа насока. Идејата на оваа стратегија е да ги идентификуваме тие проблеми и преку дејствувањето и мерки во различни области да направиме Македонија да биде општество каде сите нејзините граѓани ќе имаат еднакви можности и ќе бидат подобро вклучени во распределбата на ресурсите.“, рече Алаѓозовски.

  Директор на Агенцијата за остварување на правата на заедниците, Нилхан Рахман рече дека помалите заедници се значаен сегмент на општеството, а сите нив ги врзуваат исти проблеми. „Тука влегуваат економските проблеми, вработувањето образованието на мајчин јазик, зачувувањето на културата и други. Агенцијата како посебен орган при Владата на РСМ ги следи состојбите во областа на правичната застапеност, образованието, употребата на јазиците и симболите, како и медиумите на помалубројните заедници“, рече Рахман.

  Пред присутните на настанот во Гостивар свое обраќање имаше и заменик министерката за финансии Ширет Елези.

  На дебата беше речено дека е потребно зајакнување на комуникацијата и соработката помеѓу различните култури и заедници во насока на создавање фер и правично општество.

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 5 часа

  Чествување на Богојавление во Ростуше и на Радика

  Гостиварпред 11 часа

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 15 часа

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Гостиварпред 15 часа

  Следува влажен и студен бран со снег и голомразица

  Вестипред 16 часа

  Учениците на продолжен распуст, УНИЦЕФ повика затворањето на училиштата да биде привремена мерка

  Вестипред 17 часа

  Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи

  Македонијапред 17 часа

  Најстудено во Маврови Анови, најмногу снег на Попова Шапка

  Вестипред 18 часа

  Православните верници слават Водици, голем христијански празник

  Гостиварпред 1 ден

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Македонијапред 1 ден

  Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во земјава

  Вестипред 1 ден

  Ковид-19: Рекорди во Србија, Словенија и во Хрватска, лоша епидемиолошка состојба и во останатиот дел од регионот

  Гостиварпред 1 ден

  Пазарен ден во Гостивар: Богата понуда, малку купувачи-јануари го тенчи семејниот буџет

  Вестипред 1 ден

  За влез во Шведска повеќе не е неопходен негативен ПЦР тест

  Македонијапред 1 недела

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 1 недела

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 1 недела

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Вестипред 7 дена

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 1 недела

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Гостиварпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Гостивар, Бадник 2022 година

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 1 недела

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 7 дена

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 15 часа

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 6 дена

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 11 часа

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена