Поврзи се со нас

Гостивар

Дечиња чекаат топол дом!„Подај рака-стани згрижувач!“ во Гостивар

Објавено

на

Семејствата од Гостивар кои имаат можост, да ги отворат своите домови и да згрижат деца без родители и свои семејства! Ова е пораката од настанот кој денес се одржа во Гостивар, во рамки на националната кампања „Подај рака, промени живот-стани згрижувач!“ што ја спроведуваат СОС Детско село и Министерството за труд и социјална политика.

„Гостивар е град кој до сега нема развиено ниту едно згрижувачко семејство. Начинот на кој сакаме понатаму да бидеме поинтензивно вклучени и поприсутни во градот е токму преку трибини и почести средби со граѓаните, со цел да ги доближиме до тоа што значи да се биде згрижувач, кои се условите и критериумите да едно смеејство се стекне со статус на згрижувачко, какви деца се згрижуваат, бидејќи знаеме дека живееме во едно турбулентно време, биолошките смејства се почесто се соочуваат со многу предизвици и потешкотии, особено во грижата на своите деца и се јавува потребата тие да бидат згрижени во рамки на згрижувачко семејство. Тоа е идеална форма за грижа на дете кое се одвојува од биолошката средина, бидејќи така детето ќе ги задоволува сите свои основни потреби, права и интереси и му се пружа грижа и можност за натамошен правилен раст и рзавој.“, рече Ана Панчева, раководител на Центарот за згрижувачки семејства.

Како што веќе објавивме Општина Гостивар ќе дава финансиска поддршка од 10.000 денари месечно на згрижувачките семејства.

„ Пред неколку дена се видовме со претставниците на СОС Детско село и ме информираа за активноста што ја организираат заедно со Министерството за труд и социјална политика. Нормално ја прифатив соработката и мислам дека треба да бидеме поддржувачи на оваа иницијатива. Сите семејства во Гостивар кои се подготвени да згрижат дете кое има потреба, би ги мотивирале со поддршка од 10.000 денари месечно.“, изјави градоначалникот Арбен Таравари.

Потребните информации и деталите за згрижување деца, заинтересираните семејства може да ги добијат во Центарот за социјална работа во Гостивар.

„На Гостивар навистина му се потребни згрижувачки семејства, затоа што имаме дечиња кои чекаат на згрижување, на топол дом. Ги повикувам сите заинтересирани да дојдат во Центарот за социјална работа каде ќе ги информираме за процесот, условите и се друго што треба да го знаат за да станат згрижувачи“, рече директорот на Центарот, Азби Шаќири.

Во земјавата 574 деца се згрижени во 327 згрижувачки семејства. Информации околу процесот на згрижување може да се најдат на телефонскиот број 075-277-447 и веб страницата zgrizuvanje.mk

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 44 минути

Денови на жалост во Маврово Ростуше и парична помош за погодените од земјотресот

Гостиварпред 3 часа

Таравари: До утре се‘ ќе биде јасно, со Владата сме скоро синхронизирани

Македонијапред 4 часа

Минималецот во март околу 20.500 денари, има пари и за раст на платата на административците за 2.000 денари-вели Бектеши

Гостиварпред 5 часа

Напад во угостителски објект во Чегране

Гостиварпред 6 часа

Пожарникари од Гостивар заминуваат на помош во Турција

Гостиварпред 7 часа

Приведен крадец од Гостивар, одземената „априлија“ вратена на сопственикот

Македонијапред 8 часа

Аплицирање за субвенции за струја до крај на февруари

Гостиварпред 8 часа

Судењето за „Ласкарци“ одложено, вештото лице не дојде на рочиште

Гостиварпред 9 часа

Учениците и наставникот го напуштиле подрачјето погодено од земјотресот и се на пат кон Анкара

Вестипред 10 часа

Почина инструменталистот и композитор Милан Завков

Гостиварпред 10 часа

Добридол денес ќе биде без струја

Вестипред 11 часа

Нов земјотрес од 5,6 степени по Рихтер ја погоди Турција

Македонијапред 21 час

Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Македонијапред 2 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 1 недела

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 5 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 1 недела

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Што, како, каде?!пред 5 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Македонијапред 1 недела

Горивата со повисоки цени од полноќ

Гостиварпред 2 недели

Амбасадорката на САД Агелер во Гостивар: Приоритети-ЕУ, борба против корупција и економски можности

Гостиварпред 1 недела

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена