Поврзи се со нас

Гостивар

Деца запоставени од родители талкаат по улици во Гостивар – проблемот се врти во круг

Објавено

на

  За детството обично се вели дека е најбезгрижниот период од животот. Но, примерот со овие дечиња од Гостивар, докажува дека ова не важи за сите.

  Наместо во убава семејна атмосфера, или на дружба со врсничиња, тие деновите ги поминуваат по улици. Без вистинска родителска грижа, питаат од минувачи, талкаат бесцелно. Навечер, спијат кадешто ќе најдат. Под ведро небо, во руинирани објекти или згради во изградба.

  Ги сретнавме токму на едно такво место во Гостивар. Кратко рекоа дека не сакаат да одат дома, оти од родителите трпат насилство. Потоа се разбегаа.

  Случајот не е непознат за гостиварските социјални служби. Стручните лица велат дека се работи за дисфункционално семејство, односно родител, кој злоупотребува алкохол.

  „Овие деца немаат адекватни родители, тие ги занемарувале долго време и сега немаат авторитет над нив. Нормално дека кога дете е занемарувано долго време и оставено само на себе, нема да ги почитува родителите, нема да ги слуша. Нема што родителите да се чудат кога тоа ќе се случи. Овие деца имаат домување, има каде да спијат и што да јадат, но негрижата на родителите го направила своето и не сакаат да бидат дома“, вели психологот Билен Карахасан.

  Најдобро решение при вакви случаи е згрижување на децата по службен пат, сметаат социјалните работници. Но, сложените процедури и немањето услови го отежнуваат тоа, па проблемот се врти во круг.

  „Најдобра постапка е сместување на овие деца. Како човек што го работи ова, ова е моето мислење. Но, ако ме прашате Зошто тоа не сум го направил, зошто не сум ги сместил, ќе кажам дека немаме место за овие деца. Нема каде да ги однесеме. Ние имаме проблем со болниците, не можеме место да најдеме за болните. Значи, реално имаме системски проблем, и не можеме да ги затвораме очите и да се лажиме. Имаме проблем и треба јасно и гласно да го кажеме тоа, за да можеме да бараме и решение“, вели психологот со долгогодишно искуство во работата со деца на улица.

  Социјалните службите во Гостивар бележат повеќе слични вакви примери. Најголемиот проблем го гледаат во неможноста да се интервенира веднаш во сместување и згрижување на децата, со што би се дало простор и време за преземање на други мерки.

  Сподели ја веста:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 3 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 4 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 7 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 8 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 10 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 10 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 11 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 12 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 14 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 15 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 16 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 1 ден

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена