Поврзи се со нас

Македонија

Децата дневно „висат“ на интернет и по повеќе од 5 часа

Објавено

на

Триесет и девет проценти од испитаниците опфатени во анкета на Агенцијата за електронски комуникации рекле дека малолетните лица во нивното домаќинство во просек поминуваат и повеќе од пет часа приклучени на интернет.

-Приближно половина од испитаниците или 46,3 проценти знаат дека постои програма за родителска контрола која на лицата помлади од 18 години ќе им овозможи безбеден интернет. Од нив само 10,2 проценти имаат веќе инсталирано таков софтвер, додека од оние испитаници кои немаат инсталирано таков софтвер, а знаат дека истиот постои, околу 61 процент би инсталирале. Околу 10 проценти од испитаниците кои имаат позитивен став кон инсталирање на софтвер за родителска контрола, знаат каде може да го најдат, стои во клучните наоди од Извештајот од испитувањето на јавното мислење од аспект на заштита на корисници на електронски услуги.

Во последните четири години, се наведува во наодите, се забележува тренд на раст во бројот на домаќинства каде интернет пристапот го користат и малолетни лица. Во 2022 година, дури 43,2 проценти од испитаниците одговориле дека малолетни лица користат интернет во нивното домаќинство, а кај дури 85,6 проценти од нив малолетните лица користат интернет секој ден.

Според испитувањето, бројот на корисници на услугата интернет во домаќинството  се зголемил од 79 проценти на 89 проценти во последните пет години. Од испитаниците кои имаат интернет пристап во своето домаќинство, само 29,5 проценти ја знаат брзината на интернет конекцијата што треба  да ја обезбеди операторот, а од нив 76,8 проценти сметаат дека ја добиваат предвидената брзина и количество податоци од интернет провајдерот.

Како што стои во наодите, во последните четири години има раст на бројот на испитаници кои се соочиле со некаков проблем при користење интернет во домаќинството, односно во 2022 година само 29 проценти од испитаниците немале проблем со својата интернет конекција во домаќинството. Како најчести проблеми со интернетот се наведени непостојана брзина на конекцијата (34,2 проценти), прекини/недостапност на услугата (30,6 проценти) и проблеми со техничката опрема.

Поради прекини или недостапност на услугата во последните 12 месеци, 38,4 проценти од домаќинствата го контактирале интернет провајдерот и за 55,7 проценти од нив проблемот поради кој пријавиле бил отстранет истиот ден.

-Околу 27 проценти од домаќинствата со интернет пристап имаат приговарано телефонски до својот провајдер, а 30,7 проценти од испитаниците се изјасниле дека се потполно задоволни со одговорот кој го добиле од интернет провајдерот. Само 1,6 проценти од домаќинствата со пристап до интернет упатиле писмен приговор до интернет провајдерот, се наведува во дел од клучните наоди од испитувањето.

Анкетата е спроведена од 13 април до 15 март годинава на случаен репрезентативен примерок од 1100 испитаници кај корисници на некоја од електронските комуникациски услуги: фиксна телефонија, мобилна телефонија, интернет и телевизија.

Примерокот е репрезентативен според белезите пол, возраст, етничка припадност и место на живеење, во однос на официјалните статистички податоци во моментот на спроведување на истражувањето, достапни во Државниот завод за статистика – Податоците од пописот 2021.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 1 час

Уште еден град во Италија нуди парична помош за населување

Гостиварпред 3 часа

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Македонијапред 7 часа

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Македонијапред 8 часа

Запленети 12 килограми екстази со вредност од 200 илјади евра

Спортпред 9 часа

СП2022: Одбележани две години од смртта на Марадона

Македонијапред 10 часа

Новини во платежната сфера од 1 јануари

Македонијапред 11 часа

Конкурс за стипендии за редовни студенти Роми

Занимливостипред 12 часа

Најбараните имиња за бебе во светот за 2022 година

Здравје и убавинапред 1 ден

Ракот на простата најчесто заболување кај мажите, успешно може да се излекува со рано откривање

Гостиварпред 1 ден

Возило удрило во тротинет на улица во Гостивар, девојче е тешко повредено

Македонијапред 1 ден

Нуредини: Ќе овозможиме Попова Шапка да стане реномиран ски-центар како што заслужува

Гостиварпред 1 ден

Приведени двајца гостиварци, противправно сe вселиле во станбен објект

Вестипред 1 ден

Во САД одобрен најскапиот лек во светот, еден третман 3,5 милиони долари

Здравје и убавинапред 2 недели

„Сокче од морковче“… дознајте кои се огромните придобивки

Македонијапред 2 недели

Празник посветен на Светите Козма и Дамјан

Гостиварпред 1 недела

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 3 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 6 дена

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Ева Дејановска од Гостивар првонаградена за поетска творба на Детските Рацинови средби

Гостиварпред 1 недела

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 2 недели

Основците зад шаховска табла – Општински турнир во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 3 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 2 недели

Ова се најдобрите ученици шахисти на општинскиот турнир во Гостивар

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 4 недели

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 3 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 6 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена