Поврзи се со нас

Гостивар

Декемвриски пазарен ден во Гостивар – Еве како се движеа цените

Објавено

на

На градскиот пазар во Гостивар денес вообичаена глетка, продавачите пред тезги со богата понуда производи, купувачите со полни ќесиња. Иако е криза, треба да се јаде, велат граѓаните. Најмногу, според трговците периодов се купува: портокали, лимони, мандарини, зелка и неизбежните компири и кромид, кои се бараат во секоја сезона.

За цените коментарот е стандарден, секој од своја гледна точка: за продавачите се евтини, а за граѓаните високи.

 

Цени:

Портокали: 40 – 50 ден/кг

Лимони: 70-80 ден/кг

Банани: 70-100 ден/кг

Мандарини 70 – 80 ден/кг

Јаболка: 3 – 4 кг. за 100 ден.

Калинки: 100 ден./кг

Цитрон: 80 ден/кг

Моркови:25-40 ден.кг

Стар кромид:  5-6 кг за 100 ден.

Компир: 5 кг за 120-150 ден.

Млад кромид: 10 ден. парче

Марула: 3 парчиња за 50 ден.

Домати: 80-100 ден/кг

Зелка: 30-50 ден.кг

Пиперки: 100 ден.кг

Краставици: 110-120 ден.кг

Карфиол 120 ден.кг

 

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 4 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 6 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена